U usporedbi s prethodnim sezonama, ova zima djeluje obećavajuće uzevši u obzir temperature zraka koje su zabilježene u prosincu, izuzev kratkog perioda s prodorom toplog zraka, te koje se očekuju u siječnju i veljači. Činjenica je da niske noćne i dnevne temperature osiguravaju što dulji period mirovanja biljke, a samim time i kasnije kretanje vegetacije u nadi da će se izbjeći negativni utjecaj kasnih proljetnih mrazeva koji mogu imati pogubni utjecaj na cjelokupan prinos. Također je i kretanje temperatura zraka u jesen bilo vrlo povoljno, tj. primjerenije za doba godine s temperaturama blizu ništice, što je već oko 1. listopada omogućilo voćkama adekvatnu pripremu za zimu i početak faze mirovanja. Sve navedeno vrlo je bitno kako bi se unutar biljke postigla kvalitetna pohrana hraniva iz listova u pupove te postiglo što ujednačenije kretanje vegetacije u proljeće. Svakako treba uzeti u obzir da veliki broj patogena prezimljuje na kori ili ispod kore stabla, u raznim pukotinama i ranama na stablu te je rana zaštita, dezinfekcija nezaobilazna mjera kvalitetnog i prinosnog nasada.
Tijekom zimskog mirovanja vegetacije potrebno je napraviti tretman sredstvom CUPRABLAU Z 35 WG, aktivne tvari bakarni oksiklorid, u dozi od 2,1 kg/ha uz obilno zalijevanje stabla kako bi se osigurala dobra pokrovnost cijele površine stabla. Da bi ostvarili spomenuto, preporuka je koristiti veće količine vode prilikom tretmana, a nikako ne ispod 800 l vode po hektaru površine. Poznato je da je zaštita jezgričavog voća, osobito jabuka, vrlo kompleksan proces zbog patogena koji su prilagodljivi širokom rasponu temperatura i količine oborina. Sukladno tome, daljnju zaštitu i određivanje termina tretiranja treba uskladiti s fazama rasta i razvoja kulture, ali uz praćenje temperatura zraka i količine oborina za osiguranje najkvalitetnije i pravovremene zaštite. Porastom dnevnih temperatura zraka aktiviraju se brojni patogeni te započinju sa svojim životnim ciklusom, predstavljajući opasnost za uzgajanu kulturu. U tom trenutku aktivacije patogena, a vegetacija je još u fazi mirovanja, preporuka je primijeniti preparat MODRO ULJE, aktivne tvari bakarni hidroksid i parafinsko ulje, u dozi od 30 – 40 l/ha ili u slučaju dviju aplikacija s razmakom od sedam dana, u dozi od 15 – 20 l/ha/aplikaciji. Navedena kombinacija aktivnih tvari ima iznimno sinergističko djelovanje pri čemu već spomenuti bakar ima djelovanje u pogledu dezinfekcije, a parafinsko ulje dodatno djeluje na način da patogena zalijepi za podlogu te mu onemogućuje disanje pri čemu nakon nekog vremena patogen ugiba. MODRO ULJE ima baktercidno, insekticidno i akaricidno djelovanje te samim time pruža višestruku zaštitu. Još jedna prednost MODROG ULJA je što ga kiša teško ispire obzirom da je jedna komponenta parafinsko ulje koje se ne otapa u vodi. Od ove sezone preparat MODRO ULJE ima dozvolu za amatersku primjenu te se kao takvo može kupiti bez predočenja vjerodajnice, te osim pakiranja od 1 litre dostupano je i u pakiranju od 0,3 litre.
Da bi se na vrijeme zastavilo širenje pepelnice, potrebno je primijeniti preparat na bazi sumpora. Primjena preparata CHROMOSUL 80, aktivne tvari sumpor, osobito je bitna kod osjetljivih sorata kao što je idared, gdje pepelnica u obliku micelija prezimljuje u pupu te kretanjem vegetacije odmah napada mjesto gdje je prezimila i tu se razvija mladica koja nema svoju funkciju jer je zaražena.
Nakon primjene MODROG ULJA, a dok je biljka u fazi mišjih ušiju preporuka je primijeniti kombinaciju preparata CUPRABLAU Z 35 WG, aktivne tvari bakarni oksiklorid, u dozi od 1,8 kg/ha i preparata CHROMOSUL 80, aktivne tvari sumpor, u dozi od 4 kg/ha. Svakako prilikom primjene preparata CHROMOSUL 80 treba voditi računa da je temperatura zraka oko ili iznad 10 ˚C jer se pri tim temperaturama aktivna tvar sumpor aktivira i osigurava potrebnu zaštitu.
Kao što je već spomenuto, zaštita jezgričavog voća je iznimno kompleksna zbog dugog perioda inkubacije patogena koji uzrokuju krastavost, tj. spora koje dovode do infekcije. Ovisno o vremenskim prilikama (temperatura zraka i količina oborina) javljaju se već krajem zime i početkom proljeća te ukoliko nije odrađena kvalitetna zaštita dolazi do infekcije, a prvi simptomi na listovima se u pravilu javljaju početkom svibnja te tada više nije moguće spriječiti daljnje širenje krastavosti te vrlo brzo s lista prelazi na tek formirane plodove. Kako bi se spriječila ili bar smanjila pojava krastavosti potrebno je raditi preventivnu zaštitu, tj. treba spriječiti da dođe do infekcije, a to je moguće ukoliko je površina lista, a kasnije i ploda u većoj ili manjoj mjeri pokrivena škropivom. U fazi pojave cvjetova (zeleni balon) potrebno je odraditi tretman preparatom SYLLIT 544 SC, aktivne tvari dodin, u dozi od 1,25 l/ha ( 0,125 l/100 l vode). Prednost SYLLITA 544 SC je što je on sistemični fungicid preventivnog i kurativnog djelovanja, tj. zaustaviti će rani početak infekcije. Preporuka je u tom tretmanu dodati preparat CHROMOSUL 80 aktivne tvari sumpor za zaštitu od već spomenute pepelnice u dozi od 3 kg/ha.
Trajanje pojedine faze razvoja u prvom dijelu vegetacije u najvećoj mjeri ovisi o temperaturi zraka i količini oborina pa prema tome treba planirati tretmane. Ukoliko period između dvije faze razvoja, tj. pojave cvjetova i roza balona traje 7 – 10 dana, tada je preporuka da se slijedeći tretman odradi kombinacijom preparata ARGO, aktivne tvari difenkonazol, u dozi od 0,2 l/ha koji je sistemični preparat iz skupine triazola, kreće se kroz biljku te štiti mladi porast i preparata DELAN 700 WDG, aktivne tvari ditianon koja ima kontaktno djelovanje, ali se veže za lipidni sloj lista i teško se ispire kišom. U ovim fazama razvoja obavezna je primjena okvašivača za bolje prianjanje škropiva, ulazak u list te kako bi se smanjilo ispiranje kišom. Za tu namjenu može se primjeniti preparat BOMBARDIER koji budući da sadrži aminokiseline osim što ima ulogu okvašivača ujedno omogućuje biljci da lakše prebrodi stresne uvjete, tj. niske temperature koje u velikoj mjeri mogu smanjiti prinos, ali osim smanjenja prinosa, na plodovima koji ostanu nakon niskih temperatura javljaju se prestenovi te takve jabuke nemaju ekonomske vrijednosti. Kod primjene preparata BOMBARDIER svakako je preporuka da se primjeni prije pojave stresnih uvjeta, u ovom slučaju prije nastupanja niskih temperatura zraka kako bi se mogli odviti procesi na staničnoj razini i povećati otpornost biljke na štetan utjecaj niskih temperatura.
Uz spomenute bolesti koje predstavljaju značajan problem u proizvodnji jezgričavog voća, sve se češće javlja i bakterijska palež koja se može prepoznati po osušenim izbojima koji kao da su oprženi vatrom, ali unatoč tome što su suhi jako se teško list odvaja od grane. Kako bi se spriječilo daljnje širenje spomenute bolesti, potrebno je provesti tretman u vrijeme cvatnje, tj. opadanja latica jer se zaraza događa baš u to vrijeme a pčele su glavni prenosioci zaraze. Za suzbijanje bakterijske paleži na jezgričavom voću (osobito dunji koja je najosjetljivija) preporuka je primijeniti preparat GOLBEX WG, aktivne tvari fosetil, u dozi od 3 kg/ha. GOLBEX WG je pravi sistemik koji će pružiti potpunu zaštitu i u slučaju da je već došlo do zaraze. Također umjesto GOLBEXA WG može se primjeniti preparat CUPRABLAU Z 35 WG u dozi od 0,75 kg/ha. Većina spomenutih preparata smije se međusobno miješati uz stroge napomene da se preparat na bazi ulja, tj. MODRO ULJE i preparati na bazi sumpora, tj. CHROMOSUL 80 nikako ne smiju miješati. Isto tako, preparat BOMBARDIER ne smije se miješati s preparatom CHROMOSUL 80 i CUPRABLAU Z 35 WG.
Iz svega navedenog možemo zaključiti da je proizvodnja jezgričavog voća iznimno složena pri čemu ključnu ulogu ima sam proizvođač koji će svojim stručnim pristupom u vidu praćenja vremenskih prilika te pojave patogena odabrati odgovarajuću kombinaciju preparata uz primjenu u adekvatnim intervalima i tako osigurati odgovarajući prinos kako kvalitetom tako i kvantitetom.