Poštovani posjetitelji,
Želja nam je da Vas na ovim stranicama ukratko upoznamo s CHROMOSOVIM PROIZVODNIM PROGRAMOM zaštite bilja. Chromos Agro d.o.o. proizvodi sredstva za zaštitu bilja od svih poznatih štetnika, bolesti i korova koja se mogu primijeniti na svim poznatim uzgojnim vrstama.
Svaki od naših proizvoda je plod moderne i vrhunske tehnologije našeg stručnog tima koji svojim dugogodišnjim iskustvom garantira kvalitetu usluge.
Chromosova paleta zaštite bilja sastoji se od:
HERBICIDI
FUNGICID
INSEKTICIDI
AKARICIDI
LIMACIDI
OSTALA SREDSTVA
BIOCIDI
Također u našoj paleti proizvoda možete naći i ostala sredstva kao što su LIMACID, RETARDANT (pomoćno sredstvo), FEROMONSKE ZAMKE.
Sigurnosno-tehnički list (STL) općenito je dobro prihvaćen i učinkovit način dostavljanja informacija o kemijskim tvarima i smjesama naručiocima tih tvari. Načinjen je kao integrirani dio sustava Uredbe (EZ-a) br. 1907/2006 (REACH). Osnovni zahtjevi REACH-a za STL uzimaju u obzir GHS (globalni harmonizirani sustav) i njegovu implementaciju u europsko zakonodavstvo preko Uredbe (EZ-a) br. 1272/2008 (CLP) te izmjenom i nadopunom Priloga II Uredbe REACH – Uredba (EU) br. 453/2010.
STL osigurava mehanizam prijenosa odgovarajućih sigurnosnih podataka o opasnim tvarima i smjesama za koje vrijedi:
– tvari (a od 1. lipnja 2015. i smjese) koje se prema CLP-u razvrstavaju kao opasne
– smjese koje se prema DPD (direktiva o opasnim smjesama) razvrstavaju kao opasne (do 1. lipnja 2015.);
– tvari koje su postojane, bioakumulativne i toksične (PBT) ili vrlo postojane i vrlo bioakumulativne (vPvB) prema kriteriju danom u Prilogu XIII Uredbe REACH;
– tvari koje se prema članku 59(1) Uredbe REACH ili zbog bilo kojeg drugog razloga nalaze na listi kandidata za eventualnu autorizaciju.
[expand title=”prikaži sve”]
STL osigurava iscrpne podatke o tvari ili smjesi koja se koristi na radnom mjestu. On osigurava i poslodavcima i radnicima uvid u podatke o kemijskoj opasnosti, uključujući i opasnost za okoliš, kao i mjere predostrožnosti. Ako je u STL uključen scenarij izloženosti onda on daje specifične podatke za svaku pojedinu uporabu. Podaci iz STL-a omogućuju poslodavcu osmišljavanje aktivne zaštite radnika, zajedno s treninzima koji su karakteristični za svako pojedino radno mjesto, te da razmotri sve potrebne mjere za zaštitu okoliša.
Osim toga STL sadrži podatke i za ostale sudionike u lancu opskrbe. Tako, određene informacije mogu biti upućene onima koji su vezani uz prijevoz opasnih kemikalija, uz promptni odgovor u slučaju nesreće (uključujući i centre za kontrolu otrovanja), uz profesionalnu uporabu pesticida i uz krajnje korisnike.
Sigurnosno-tehnički list (STL) je dokument s predefiniranim formatom danom u Prilogu II. Uredbe REACH. Informacije u sigurnosno-tehničkom listu moraju biti jasne i koncizne. Sigurnosno-tehnički list izrađuje stručna osoba, koja mora uzeti u obzir specifične potrebe i znanja korisnika u mjeri u kojoj su ona poznata. Dobavljači tvari i smjesa osigurat će stručnim osobama potrebno osposobljavanje, uključujući tečajeve ponavljanja.
Uredba REACH kaže da bi odgovorna osoba za izradu STL-a morala proći odgovarajuću edukaciju, uz povremenu obnovu znanja, a posebice kada dođe do promjena u propisima koji reguliraju izradu STL-a. Razumljivo je da rijetko jedna osoba posjeduje znanje iz svih polja koje pokriva STL. Zato je neophodno da odgovorna osoba potraži pomoć drugih kompetentnih institucija. Odgovorna osoba mora osigurati dosljednost STL-a, a posebice ako djeluje kao koordinator skupine ljudi.
Proizvođač, uvoznik ili daljnji korisnik, odnosno pravna ili fizička osoba koja neku kemikaliju stavlja na tržište, sukladno Zakonu o kemikalijama šalje u HZTA ispravno ispunjeni STL.
Nakon pregleda, HZTA preuzima STL koji je ispravan ili ima male pogreške o kojima obavješćuje pošiljatelja dokumenta. Ispravan STL ulazi u registar kemikalija i podaci iz njega su na raspolaganju potencijalnim korisnicima.
Ako STL nije ispravno izrađen stručnjaci HZTA daju prijedloge kako ispraviti netočne navode i vraćaju STL pošiljatelju na popravak. Ako pošiljatelj prihvati prijedloge HZTA, STL se zaprima u registar, a u suprotnom se odbija prihvaćanje STL-a o čemu se izvješćuju Ministarstvo zdravlja i nadležna sanitarna inspekcija.
Hrvatski zavod za toksikologiju i antidoping (HZTA) od 2006. godine prikuplja Sigurnosno-tehničke listove (STL) kemikalija koje se proizvode u Republici Hrvatskoj ili se uvoze, odnosno unose u RH. Za tu svrhu načinjen je registar STL-ova. Isto tako u registar se još od 2004. godine prikupljaju i deklaracije i upute za sigurno postupanje s kemikalijama. Prije unosa u registar ti dokumenti su prekontrolirani od strane djelatnika HZTA. Sve to ja načinjeno u svrhu lakšeg pronalaženja podataka o opasnim svojstvima kemikalija, sprječavanja rizika od njihovog štetnog djelovanja te postupanja u slučaju neželjenih događaja.
Više informacija ovdje
[/expand]
ACCURATE 200 WG (metsulfuron-metil, 200 g/kg)
BASAGRAN 480 (bentazon 480 g/l)
CORUM (bentazon 480 g/l + imazamoks 22,4 g/l)
DEHERBAN A EXTRA (2,4-D kiselina 600 g/l ± 25 g/l)
FUGA DELTA (flufenacet 400 g/l + diflufenikan 200 g/l)
HERKULES glifosat 360 g/l)
NICOSH (nikosulfuron 40 g/l)
PLEDGE 50 WPG (flumioksazin 500 g/kg)
PYRAMIN WG (kloridazon 65%)
SIRTAKI (Klomazon 360 g/l)
STARANE ™ 250 (fluroksipir 1-metilheptil ester 250 g/l)
TORDON ™ 22 K (pikloram 245 g/l)
TRIBE 75 WG (tribenuron 750 g/kg)
VEGA (fluroksipir 150 g/l + klopiralid 60 g/l)
KOLO ® 480 S (dikamba 480 g/l)
ARGO (difenkonazol 250 g/l)
AWI WG (fosetil, 800 g/kg)
BELLIS (boskalid 25,2% + piraklostrobin 12,8%)
BELTANOL ® (8-hidroksikinolin, 500 g/l)
CABRIO TOP (piraklostrobin 5% + metiram 55%)
CHROMODIN S – 65 (dodin 65%)
CHROMOSUL 80 (sumpor 80%)
COLLIS (boskalid 200 g/l + krezoksim-metilni ester 100 g/l)
COMRADE (azoksistrobin 200 g/l + ciprokonazol 80 g/l)
CUPRABLAU Z (bakar 35% + cink 2%)
CUPRABLAU Z 35 WG (bakarni oksiklorid 350 g/kg)
DELAN 700 WDG (ditianon 70%)
DELAN PRO (ditianon 125 g/l + kalijevi fosfonati 561,2 g/l)
DUETT ULTRA (metiltiofanat 310 g/l + epoksikonazol 187 g/l)
ELECTIS WG (mankozeb 66,7% + zoksamid 8,3%)
FOLPAN ® 80 WDG (folpet 80%)
FOLPAN GOLD (metalaksil-M 50 g/kg + folpet 400 g/kg)
FOND 12 E (miklobutanil 125 g/l)
FORUM STAR (folpet 60% + dimetomorf 11,3%)
KASTOR (kaptan 500 g/kg)
MERPAN 80 WDG (kaptan 80%)
NIMROD 25 EC (bupirimat 250 g/l)
POLYRAM DF (metiram 70%)
PRIAXOR ® EC (fluksapiroksad 75 g/l + piraklostrobin 150 g/l)
REBOOT (zoksamid 330 g/kg i cimoksanil 330 g/kg
SIGNUM (piraklostrobin 6,7% + boskalid 26,7%)
SPHINX EXTRA ® 685 WDG (folpet 600 g/kg + dimetomorf 113 g/kg)
STAR 80 WP (mankozeb 800 g/kg)
STROBY WG (krezoksim-metil 50%)
SYLLIT 544 SC (dodin 544 g/l))
TEBKIN 250 EW (tebukonazol 250 g/l)
VIVANDO (metrafenon 500 g/l)
ZIRAM 76 WG (ciram 760 g /kg)
BATURAD WP (Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, SOJ: PB 54)
FASTAC 10 EC (alfa-cipermetrin 100 g/l)
HARPUN (piriproksifen 100 g/l)
IMIDAN 50 WG (fosmet 500 g/kg)
KARIS ® 10 CS (lambda-cihalotrin 100 g/l)
LAINCOIL (parafinsko ulje 790 g/l)
MADEX (Cydia pomonella granulovirus, 3 x 1013 granula / l)
MIMIC (tebufenozid, 240 g/l)
MAVRIK 2 F (tau-fluvalinat 240 g/l)
ROTOR SUPER (deltametrin 25 g/l)
Pesticidi su proizvodi kemijskog ili biološkog porijekla koji su namijenjeni zaštiti ekonomski značajnih biljaka i životinja od korova, bolesti, štetnih insekata, grinja i drugih štetnih organizama.
Pod štetnošću se podrazumijeva ekonomska šteta ljudskoj poljoprivredi i industriji – smanjenje prinosa ili količine i kvaliteta proizvedene hrane.
Na području zaštite bilja, pesticidi su sredstva za zaštitu bilja a na području dezinsekcije oni se nazivaju biocidi.
Kako rukovati pesticidima?
Imajući u vidu da su pesticidi sredstva čijom nepravilnom primjenom lako dolazi do štetnih posljedica po čovjeka i po njegovu okolinu potrebno je znati kako se njima pravilno rukuje.
Prije svake upotrebe potrebno je biti pravilno zaštićen, odnosno nositi zaštitno odijelo, zaštitne rukavice i zaštitne naočale.
Sredstva pripremati u za to posebno namijenjenoj prostoriji, zaštićenoj od propuha naročito kada su u pitanju praškasti preparati.
Ukoliko je potrebno miješati sredstvo, upotrebljavaju se posude koje se koriste samo za pesticide.
Nakon upotrebe svu aparaturu (prskalice i posude) treba dobro oprati.
Da bi se izbjegli rizici za zdravlje ljudi i okoliša, treba se pridržavati uputa za uporabu.