Žutozelene do maslinasto zelene boje. Tijelo joj je duguljasto, dužine 1,2 mm. Krila imaju tamnu pjegu. Uš osnivačica (fundatrix) iz jaja izlazi relativno rano.
U kontinentalnim krajevima je to veljača, dok u toplijim krajevima (Dalmacija, Istra) izlazi već krajem siječnja.
Prvo stvara beskrilne kolonije na breskvi kao primarnom domaćinu gdje se razvija nekoliko generacija. Prije selidbe na sekundarne domaćine nanosi breskvama velike štete.
Vršno lišće jako se kovrča i prekriveno je obilnom mednom rosom. Mednu rosu naseljuju gljive čađavice, koje smanjuju asimilacijsku sposobnost lišća.
Prva krilata generacija pojavljuje se u južnijim krajevima već krajem travnja, a u kontinentalnim u svibnju.
Pri povoljnim uvjetima od 20 °C, razvoj jedne generacije traje 10 do 12 dana. Tijekom lipnja prevladavaju krilati oblici što rezultira intenzivnim širenjem virusa.
Tijekom srpnja dolazi do ljetnog maksimuma. U kolovozu se brojnost ušiju smanjuje zbog vrlo visokih temperatura, dok u rujnu ponovo poraste. U to vrijeme i u listopadu vraćaju se ženke na breskvu.
One će kopulirati s krilatim mužjakom, koji se razvio na sekundarnom domaćinu, a koji u to vrijeme dolijeće na breskvu. Polaganje jaja nastupa u listopadu, a može se produžiti i na studeni i prosinac.