Žičnjaci (lat Agriotes ustulatus Schall., lat. Agrotes sputator Schall., lat. Agriotes oscurum Schall.) napadaju sjeme kukuruza u vrijeme klijanja i nicanja. Na taj način mogu u znatnoj mjeri smanjiti sklop.
Kod jačeg napada, žičnjaci mogu u toj mjeri uništiti mlade biljčice da je potrebno usjev presijavati. Najjači napad žičnjaka tj. drotara ili klisnjaka može javiti nakon preoravanja livada.
Odrasli oblici-klisnjaci, hrane se cvjetovima korovnih biljaka i ne uzrokuju štete, koje na korijenu kulturnih biljaka pričinjavaju samo ličinke.
Mjere zaštite: za kvalitetno suzbijanje ovih štetnika važno je obaviti pregled tla kako bi se utvrdio prag odluke za suzbijanje žičnjaka. Mjere suzbijanja ovise o broju pronađenih štetnika.
Ukoliko smo iskopom jama i pregledom tla, utvrdili da je zaraza žičnjacima 3 – 5 – 10 po metru četvornom u područjima s više vlage (sjeverozapadna Hrvatska), odnosno 1 – 2 u sušnijim područjima, zadovoljit će sjetva sjemena kukuruza tretiranog insekticidom.
Ukoliko smo pregledom parcela utvrdili da je brojnost veća od ranije navedene i kreće se u rasponu između 10 do 25 ličinki po metru četvornom u područjima s više vlage (sjeverozapadna Hrvatska), odnosno 8-20 u sušnijim područjima, sjetva sjemena tretiranog insekticidom neće dati zadovoljavajuće rezultate. Bit će nužno primijeniti insekticid u trake uz sjeme kukuruza.
Žičnjak
Registrirane djelatne tvari dozvoljene za suzbijanje žičnjaka: metiokarb, teflutrin