Siva pjegavost stabljike (Diaphorte/Phomosis/ helianti) – pojavljuje se pred cvatnju, a simptomi su vidljivi pred kraj cvatnje u obliku krupnih i tamnih pjega koje se pružaju po stabljici. Zaraza se širi od donjih listova i stabljike prema gore. Lišće napadnutih biljaka se suši i visi, a glavice ostaju kržljave.
Glavni izvor bolesti su zaraženi biljni ostaci. Uzročniku pogoduje visoka vlažnost zraka i zemljišta kao i topla proljeća. Uslijed povoljnih uvjeta za širenje infekcije bolest se širi na donji dio stabljike u obliku produžene eliptične krupne pjege, koje je moguće uočiti početkom cvjetanja biljaka. Pjege se sve više šire po stabljici i listu, s vremenom pocrne, a tkivo, kora i srž stabljike uđu u fazu raspadanja. Oboljele biljke venu i suše se. Gubici uslijed zaraze sivom pjegavosti su ogromni. Najosjetljivija faza za infekciju je cvjetanje i neposredno nakon cvjetanja suncokreta.
Ovo je najznačajnija bolest suncokreta koja za jake zaraze može umanjiti prinos za čak 50 %.
Hrvatska je druga zemlja u svijetu čije prosječan prinos od 2,52 t ha-1 što je za 53,96% veći od ostalih članica Europske unije. Zahvaljujući povoljnijim reljefnim i klimatskim uvjetima proizvodnja suncokreta najzastupljenija je u ravničarskom području istočne Hrvatske, ponajviše u Osječko-baranjskoj županiji i Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Registrirane djelatne tvari dozvoljene za suzbijanje bolesti suncokreta: azoksistrobin, difenkonazol