Siva pjegavost kukuruza – uzročnik ove bolesti je gljiva Setosphaeria turcica, kod nas još poznata pod starijim nazivom Helminthosporium turcicum.
Siva pjegavost lista uzrokovana je sporama nastalim na zaraženim ostatcima kukuruzovine iz prethodne godine na površini tla. Zaraza, ovisno o klimatskim uvjetima, u pravilu započinje početkom lipnja kada se iz zaraženih biljnih ostataka (listovi, rukavci listova i komušine) oslobađaju spore koje vjetrom budu nošene na veće udaljenosti. U samom usjevu spore se šire i kišnim kapima. Povoljni uvjeti za rast i razvoj ove gljive omogućuju svakih 10 dana pojavu nove generacije spora, koje putem novih zaraza pospješuju širenje bolesti. Razvoju ove bolesti pogodu ju umjereno topli i vlažni klimatski uvjeti, s temperaturama od 17 °C do 30 °C, a to ujedno pogoduje rastu i razvoju ove gljive. Jak razvoj ove bolesti možemo očekivati pri umjerenim temperaturama, obilnim i čestim oborinama te jakim rosama tijekom vegetacije što bi posebice moglo biti opasno za usjev kukuruza namijenjen za silažu. Bolest je posebno značajna u zemljama s toplim ljetima i visokom relativnom vlagom zraka.
Ako se bolest javi prije svilanja štete mogu biti vrlo velike. Simptomi se prvo javljaju na donjem lišću u obliku velikih, izduženih pjega (širina 1,3 cm, duljina 5-10 cm), sivo-maslinaste, a kasnije pepeljaste boje. Rubovi pjega su tamniji. Pjege se mogu spajati uzrokujući masovno sušenje lišća. Bolest se jače razvija u starijem tkivu, pa starenjem tkivo kukuruza postaje osjetljivije na napad ove bolesti.
Kod pojedinih hibrida u poodmaklom stadiju razvoja potpuno se osuši i odumire lisna masa, što se potkraj kolovoza i u rujnu može vrlo dobro uočiti.
Na sreću, to nema veći utjecaj na ukupan urod.