Repin buhač je štetnik veličine 1,5-2 mm, zeleno-crne boje i metalna sjaja. U tlu prezimljavaju plitko na obraslim površinama u blizini prošlogodišnjih repišta. Aktivnost počinje kad na dubini 5 cm temperatura tla prijeđe 5 °C, a temperatura zraka 12 °C. Bedra stražnjih nogu su mu ojačana pa se štetnik osim što leti, kreće i skakanjem po čemu je i nazvan buhač.
Odrasli štetnici rade štetu izgrizanjem lišća na kojem ostavljaju male rupice promjera 1 mm, koje se rastom lista šire. Ipak, najveće štete na šećernoj repi nastaju napadom buhača na tek izniklu repu, kada štetnik izgriza ne samo kotiledone nego i samu stabljiku, pa se čini da biljka nije ni iznikla. Što je brži razvoj biljke štete su manje kada biljka razvije četiri i više pravih listova štete se naglo smanjuju. Površine koje se navodnjavaju imaju neznatne štete od buhača. Osim tretiranja tla i sjemena insekticidima važno je da repa što prije prođe fazu kotiledona što uvelike ovisi o agrotehnici ali i vremenskim uvjetima. Inače šećerna repa u nicanju može stradati u samo nekoliko dana.
Pri jakom napadu od pet buhača na jednu repu u stadiju kotiledona, usjev biva uništen gotovo za jedan dan.
Repin buhač
Šteta od repinog buhača
…
Registrirane djelatne tvari dozvoljene za suzbijanje repinog buhača: deltametrin, gama – cihalotrin, lambda – cihalotrin, tiametoksam