Plamenjača soje (Peronospora manshurica)je bolest koja se javlja gotovo svake godine na područjima na kojima se uzgaja soja.
Na lišću se s gornje strane uočavaju klorotične pjege, veličine oko 3-5 mm; broj pjega se vremenom povećava, te može biti prekriven veći dio liske. S naličja lista u okviru pjega razvija se žutosmeđa prevlaka od konidiofora i konidija.
Gljiva na sjemenu stvara brojne oospore, što se lako uočava – sjeme je inkrustirano oosporama. Plamenjača se javlja početkom lipnja na prvim mladim listovima i širi se putem konidija na ostalo lišće.
Osim na lišću simptome nalazimo i na mahunama i sjemenu. U unutrašnjosti mahuna i na zaraženom sjemenu formira se bjeličasta prevlaka. Zaraženo sjeme je sitnije i na njemu se vide veće ili manje raspukline.
Ukoliko se posadi takovo zaraženo sjeme, odmah nakon klijanja i nicanja dobijemo sisteminčno zaražene biljke koje zaostaju u rastu, a na prvim listovima uočavaju se svjetlo zelenkaste zone. Optimalni uvjeti za razvoj bolesti su temperature 20 – 22 °C i vlažno vrijeme.
Bolest se prenosi putem zaraženog sjemena i biljnih ostataka. Tijekom vegetacije zaraza se širi konidijama putem vjetra.
Simptomi plamenjače na listu soje
…
Registrirane djelatne tvari dozvoljene za suzbijanje plamenjače: bakarni oksiklorid, benalaksil, mankozeb, metalaksil – M