Njeno suzbijanje je znatno teže od krastavosti jabuke. U jačoj mjeri se pojavljuje u toplijim i suhim godinama.
Ta bolest napada cvjetove, listove, mladice i plodove. Pepelnica se lako prepoznaje ,jer su površinski dijelovi pokriveni pepeljastobijelom prevlakom. Ako napadnuti list protresemo , osipa se lagana prašina .Gole mladice pokrivene su pepeljastobijelom prevlakom s nekoliko polusuhih listova na vrhu mladice. Zaraženi cvjetovi su neplodni i izobličeni, te se brzo suše i opadaju.
Gljiva prizemljuje prvenstveno u pupovima; u jesen se uvlači micelijem u vršne pupove. Takvi se pupovi prepoznaju jer su poluotvoreni. U proljeće iz zaraženog pupa potjera izboj i micelij gljive,listovi se prevuku pepeljastom prevlakom. Gljiva prezimljuje i na zaraženim listovima. Za razvoj bolesti potrebna je temperatura oko 20 stupnjeva i 100%-tna relativna vlažnost zraka.
Budući da je pojavu pepelnice vrlo lako uočiti, potrebno je odmah pristupiti i njenom suzbijanju ,uz odstranjivanje tek zaraženih mladica i listova rezidbom. Razvojni ciklus pepelnice, tokom vegetacije nije ovisan o oborinama, tako da se ona pojavljuje i u razdobljima kada nema značajnijih padalina. Nemoguće ju je iskorjeniti samo jednim prskanjem, pa se njeno suzbijanje kombinira sa zaštitama od ostalih bolesti. Vrlo je važno s njenim suzbijanjem početi već prije same cvatnje.
Program zaštite od pepelnice kemijskim sredstvima uključuje najmanji broj potrebnih prskanja koja su usklađena sa zaštitom od krastavosti ili crvljivosti. Koriste se preventivni preparati , a kad se pojavi bolest, koriste se kurativni sistemični preparati.