Svi korovi, pa tako i korovi u uljanoj repici, razlikuju se po botaničkoj pripadnosti, što znači da pokazuju različitu osjetljivost prema djelatnim tvarima pojedinih herbicida (kemijskim spojevima koji ih uništavaju). Dok će neke korove pojedini herbicidi potpuno uništiti, na drugima neće biti nikakve štete. Jedino poznavanjem i prepoznavanjem pojedinih korova moguća je pravodobna i potpuna zaštita od korova koja je u našim proizvodnim uvjetima od izuzetnog značaja.
Kako se sjetva obavlja koncem ljeta, zajedno s uljanom repicom najčešće niču ljetni (toploljubni korovi):
- šćir (Amaranthus retroflexus)
- loboda (Chenopodium album)
- dvornici (Polygonum persicaria i P.lapathyfolium)
- koštan (Echinochloa cruss-galli)
- muhari (Setaria viridis i S.glauca)
Kako navedene vrste nisu sposobne otrpjeti niske temperature, „spalit“ će ih prvi mrazevi i bit će isključeni iz daljnje konkurencije, no u velikom broju znaju usporiti početni rast i razvoj uljane repice što se odražava na prezimljavanje i konačni urod. U takvim slučajevima potrebno je primjeniti herbicide nakon nicanja.
Uljanoj repici znatno više štete nanose takozvani bienalni ili ozimi korovi. To su korovi koji niču tijekom cijele jeseni i do zime se pripreme za prezimljavanje. Prezime u mlađem razvojnom stadiju, a mnoge su vrste sposobne nicati i u proljeće: kamilica (Matricaria chamomilla), jarmen (Anthemis arvensis), broć (Galium aparine), crvena mrtva kopriva (Lamium purpureum), pastirska torbica (Capsella bursa pastoris), mišjakinja (Stellaria media), čestoslavica (Veronica persica i V.agrestis), gorčica (Sinapis arvensis), divlja repica (Raphanus raphanistrum), žabljak (Ranunculus arvensis), slakoperka (Apera spica-venti), rosulja (Poa anua i P.trivialis), ljulj (Lolium temulentum), pirika (Agropyrum repens)
Jarmen
…
Šćir
…
Loboda
…
Registrirane djelatne tvari dozvoljene za suzbijanje korova uljane repice: dimetaklor, dimetenamid – P, cikloksidim, fluazifop – P, glifosat, kletodim, klomazon, kizalofop – P – etil, kizalofop – P – tefuril, klopiralid, kvinmerak, metazaklor, napropamid, petoksamid