Soja i suncokret kao naše najznačajnije uljarice, zauzimaju sve značajnije površine na našim poljima. Budući da se danas u proizvodnji koriste visokorodne sorte, svakako jednu od najznačajnijih mjera njege usjeva je zaštita od korova, bolesti i štetnika. Kako bi stvorili najbolje uvjete za rast i razvoj usjeva soje i suncokreta, jedna od prvih mjera koje poduzimamo odmah nakon sjetve jeste zaštita od korova. Korovi u soji najveću štetu nanose u prvih 2-3 tjedna nakon nicanja. Zbog rano nicajućih korova koji znatno utječu na urod, potrebno ih je pravovremno suzbijati.
Zajedno sa sojom niče veliki broj jednogodišnjih širokolisnih korova.
Prije svega to su: loboda, dvornik, gorčica i dr. Kasnije se javljaju limundžik, šćir, mračnjak i crna pomoćnica.
Kada zatopli niknut će jednogodišnje trave, muhari, koštan i svračica.
Višegodišnji širokolisni korovi kao slak, osjak te višegodišnje trave (pirika i sirak) niču tijekom cijele sezone. Iako smo naveli veći broj korovnih vrsta, treba napomenuti da na jednoj određenoj njivi, gospodarske štete nanosi uglavnom manji broj različitih korovskih vrsta (ne više od 5), stoga je neophodno dobro poznavanje korovske flore koju možemo očekivati na našim tablama i to onih dominantnih kako bi što uspješnije odredili smjernice zaštite.
SUZBIJANJE KOROVA
Korovi u soji, kao i u većini ekonomski značajnih kultura, suzbijaju primjenom herbicida. Danas raspolažemo s većim brojem različitih selektivnih pripravaka.
SREDSTVA ZA SUZBIJANJE KOROVA U SOJI
BASAGRAN ® 480 (bentazon 480 g/l) – jednogodišnje širokolisne korove
CORUM® (bentazon 480 g/l + imazamoks 22,4 g/l) – jednogodišnje širokolisne i jednogodišnje uskolisne korove
SIRATKI (klomazon 360 g/l) – jednogodišnje širokolisne i neke jednogodišnje uskolisne korove