Kukuruzni moljac (Ostrinia nubilalis) se smatra jednim od najopasnijih štetnika kukuruza.
Kukuruzni moljac, odnosno njegove gusjenice oštećuju sve nadzemne dijelove biljaka: list, metlicu, stabljiku i klipove. U stabljikama, gusjenice buše uzdužne hodnike. Biljke s oštećenom stabljikom lako se lome, naročito u slučajevima jačih vjetrova. Ukoliko kukuruzni moljac, tj. gusjenice kukuruznog moljca napadnu zametak klipa on propada. Gusjenice koje prodru na zrno klipa, predstavljaju posebnu opasnost s obzirom da omogućuju razvoj gljivica na mjestu napada.
Štetnik prezimljava u obliku zakukuljene gusjenice u stabljikama kukuruzinca ostavljenog u polju. Dobro podnose niske temperature tako da prezimi velik broj ovih štetnika. Leptiri počinju izlijetati oko sredine svibnja no ukoliko su toplija proljeća moguća je pojava leptira i ranije. Let leptira traje dvadesetak i više dana. Kod kukuruznog moljca jasno se razlikuju po izgledu leptiri mužjaci od ženki. Ženke su veće i zdepastijeg tijela sa svijetložutim do svijetlosmeđim krilima dok je mužjak manji i tamnijih krila. Obično u proljeće prvo izlijeću mužjaci, a nakon njih ženke. Smatra se da kukuruzni moljci mogu preletjeti i dvadesetak kilometara udaljenosti.
Kod suzbijanja ovog štetnika, važna je mjera suzbijanja gusjenica koje prezimljuju u stabljici. Potrebno je mehanički uništiti ostatke kukuruzne stabljike, nakon berbe. Također treba uništiti i druge biljke domaćine u kojima prezimljuju gusjenice.
Primjena insekticida mora biti pravovremena prije nego se gusjenice ubuše u stabljiku kukuruza.