Na soji se javlja obična koprivina grinja (Tetranycus urticae) ili atlanska grinja (Tetranycus atlanticus).
Grinje kao štetnike soje u većoj mjeri nalazimo u ljetnom periodu kada su vrlo visoke temperature (25 – 30 ºC) i suho vrijeme koje pogoduje razvoju ovog štetnika.
Radi se o vrlo sitnim grinjama žućkaste boje jedva vidljive prostim okom. Štete čine sišući biljne sokove najčešće na naličju lista. Na licu lista štete se vide u obliku sitnih sivkastih pjegica. Kod jakog napada grinja list dobiva žutu pa crvenkastu boju, suši se i otpada. Sa donje strane lista kod jakog napada javljaju se paučinaste prevlake u kojima se mogu primijetiti grinje.
Ukoliko se ne prati pojava ovog štetnika u povoljnim uvjetima za njihov razvoj može doći do znatnog smanjenja prinosa soje. Sa pregledom na prisutnost ovog štetnika treba krenuti čim porastu temperature.
Kod pregleda parcele potrebno je obratiti pozornost na rubove parcela gdje se štetnik obično prvo javlja i odatle se širi u unutrašnjost parcele no može se javiti i u unutrašnjosti parcele. Prilikom pregleda treba pogledati stupanj štete na listu kao i brojnost štetnika.
Pravovremenim uočavanjem štetnika može se provesti suzbijanje samo na mjestima njegove prve pojave i na taj način spriječiti širenje u parcelu.