Jabučni savijač najvažniji je štetnik u intenzivnim nasadima jabuke. Protiv ovog štetnika provode se 1 do 2 pa čak do 7 tretiranja godišnje stoga se najveći dio mjera suzbijanja štetnika u nasadima upravo odnosi na ovu vrstu. Smatra se da može izazvati štetu u visini od 50% potencijalnog prinosa, s time da mu je u novije vrijeme štetnost jako porasla što se pripisuje klimatskom zatopljenju zbog čega je pojava ove vrste sve ranija i jača.
Jabučni savijač je leptir sive boje, s karakterističnom šarom na kraju krila. Njegove ličinke oštećuju plodove i uzrokuju crvljivost ploda. Štetnik ima dvije generacije.
Gusjenica prezimi ispod kore debla u bijelim zaprecima. Krajem travnja i početkom svibnja gusjenice se preobraze u kukuljice. Iz kukuljica se u svibnju pojave mali leptiri. Najviše leptira ima krajem svibnja i početkom lipnja. Leptiri lete samo navečer i to po obodu krošnje. Kad leptiri izađu iz kukuljice, 2-5 dana poslije, ženka leptira počinje polagati jaja i položi ih 50-60, uglavnom na list. Kada gusjenice izađu van, 8-10 dana nakon polaganja jaja, ubuše se u plod i to obično kod čašice ili peteljke ploda.
Gusjenica se hrani mesom ploda i razvija se oko 20 dana. Nakon toga napusti plod,spusti se na zemlju pomoću “paučinastog”konca, zaprede se u zapredak i preobrazi u kukuljicu. Iz kukuljice izlaze leptiri drugog ljetnog naraštaja, od polovice srpnja do polovice kolovoza. Oni odlažu jaja na već razvijen plod i tada nanesu največe štete, jer su mnogobrojnije od ostalih generacija.