Crna pjegavost stabljike (Phoma macdonaldi) – vrlo se često pojavljuje zajedno sa sivom pjegavosti, a razlikuje se po pjegama koje s vremenom potamne.
Crna pjegavost na suncokretu utvrđena je na svim uzgojnim područjima suncokreta. Prilikom infekcije prvo bivaju zaraženi donji listovi. Kasnije tijekom vegetacije uz krupne žile na plojci uočavaju se crne nekrotične pjege koje su ovalnog oblika, mogu se spajati i opoliti peteljku što dovodi do venjenja i otpadanja lišća. Na stabljici su karakteristične crne, ovalne pjege koje se pojavljuju u vrijeme cvjetanja na mjestu spoja peteljke i 20 stabljike gdje se dugo zadržava vlaga te lako dolazi do razvoja infekcije. Pjege prstenasto obuhvaćaju stabljiku, uzrokuju nekrozu tkiva što dovodi do venjenja, lomljenja i sušenja biljaka.
Na peteljkama, stabljikama i biljnim ostacima tijekom vegetacije gljiva stvara sitne crne piknide koji su okruglog oblika i uloţeni u biljno tkivo. Piknospore, koje su jednostanične, nepravilno ovalnog oblika i hijaline, kroz otvor polodišta izlaze van. Temperaturni raspon za razvoj gljive je od 3 do 35°C, a optimum je 25°C. Inkubacija traje od 4 do 8 dana ovisno o okolišnim čimbenicima. Primarni izvor zaraze su ostaci suncokreta u tlu. Prve dvije godine na ostacima prevladavaju piknidi, a u trećoj godini nastaju periteciji. Za mjere suzbijanja preporuča se uzgoj tolerantnih hibrida, višegodišnji plodored (6 godina), zdravo i dezinficirano sjeme, pravilna gnojidba te provođenje agrotehničkih mjera.
Crna pjegavost
…
Registrirane djelatne tvari dozvoljene za suzbijanje crne pjegavosti: azoksistrobin, difenkonazol, piraklostrobin