Bijela trulež (Sclerotinia sclerotiorum), bolest je uljane repice. Iako je ovo široko rasprostranjen patogen, u čije domaćine spada blizu 400 uzgajanih i korovskih biljaka. Naročito su osjetljive biljke iz familija Brassiaceae (kupus, karfiol), Fabaceae (grah, boranija), Cucurbitaceae (krastavac, lubenica, dinja), Asteraceae (suncokret, salata)…
Bijela trulež (Sclerotinia sclerotiorum) je bolest koja veće štete pričinjava u plastenicima i staklenicima uslijed gustog sklopa biljaka i nagomilavanja infektivnog materijala uzgojem biljaka u monokulturi. Štete od ove bolesti nastaju samo u uvjetima produženog hladnog vremena i stalne vlažnosti površine zemljišta. Biljke su osjetljive na ovaj patogen u toku cijele vegetacije, u svim razvojnim fazama. Infekcije u početnim fazama razvoja dovode do polijeganja i propadanja rasada. Uslijed prisustva patogena u zemljištu, prvi znak infekcije na starijim biljkama uočava se u vidu prstenastih vodenastih pjega na prizemnom dijelu stabla biljke koje se postepeno šire prstenasto obuhvatajući stabljiku. Tkivo u okviru pjega razmekšava i u uvjetima visoke vlažnosti dolazi do formiranja bjeličaste vunaste micelije koja prekriva zaraženu površinu. Kasnije se na površini formiraju krupne tvorevine, tzv. sklerocije, na osnovu kojih se gljiva lako identificira. Oboljele biljke se povijaju, venu i vrlo brzo suše.
Optimalne temperature za razvoj bolesti su 15 do 21°C.
Gljiva može izazvati palež klijanaca, trulež stabljike, a zaražava i komuške unutar kojih se među sjemenjem formiraju sitne sklerocije koje bojom i veličinom podsjećaju na sjeme i teško se izdvajaju prilikom dorade.
Bijela trulež