
Obzirom da ne znamo i ne možemo utjecati na vremenske prilike potrebno je od samog početka, čak još i u fazi mirovanja vegetacije, odraditi prve tretmane zaštite kako bi donekle osigurali proizvodnju i prinos u nadolazećoj vegetaciji. Oscilacija niskih i visokih temperatura uz relativno duge periode visokih temperatura za ovo doba godine pogoduje štetnicima i uzročnicima bolesti da lakše prezimljavaju te prvom stabilizacijom vremenskih prilika u vrijeme kretanja vegetacije započinju svoj intenzivan razvoj čineći štete na tek propupalim biljkama.
Kako bi smanjili potencijal zaraze i napada štetnika te ujedno poremetili njihov životni ciklus važna je pravovremena zaštita odabirom odgovarajućih preparata. Prisjetivši se prošle vegetacijske sezone uz obilje oborina u prvom dijeli godine znamo da je pritisak bolesti u voćnjacima – fuzikladij (jabuka, kruška), monilija (trešnja, višnja, šljiva, breskva), kozičavost i šupljikavost (breskva, šljiva, nektarina, višnja), plamenjača (vinova loza) bio značajan i kontinuiran zbog veoma povoljnjih uvjeta za razvoj patogena. Očekuje se da će pritisak potegena biti značajan i u nadolazećoj sezoni stoga je potrebno provesti preventivne mjere zaštite. Prije svega bih tu htjela spomenuti neizostavnu primjenu preparat na bazi bakra koji imaju ulogu dezinfekcije te primjena kombinacije mineralnih ulja i bakrenih preparata koji još dodatno smanjuju populaciju patogena.

Naša je preporuka, u vrijeme mirovanja vegetacije, naravno u skladu s vremenskim prilikama primjeniti preparat CUPRABLAU Z 35 WG aktivne tvari bakarni oksiklorid u dozi 1,6 – 2,17 kg/ha ovisno u kulturi u kojoj se primjenjuje. Nezaobilazna je primjena navedenog preparata u nasadima bresaka i nektarina kako bi se suzbila ili u najvećoj mogućoj mjeri smanjila pojava kovrčavosti lista. Spomenuta bolest je ograničavajući faktor proizvodnje, ali i prinosa navedenih kultura stoga što se značajno smanjuje aktivna lisna površina, napadnuti listovi nemaju nikakvu funkciju osim što dodatno iscrpljuju biljku. Kako bi se smanjila pojava kovrčavosti lista potreban je kontinuirana primjena preparata CUPRABLAU Z 35 WG početkom i krajem vegetacije. Osim navedenog preporuka je primjene preparata na bazi mineralnog ulja i bakra. Za tu namjenu preporučamo primjenu preparata MODRO ULJE aktivne tvari bakarni hidroksid i parafinsko ulje u dozi 20 – 30 l/ha. Poznato je da navedeni preparat ima fungicidno, insekticidno i akaricidno djelovanje na način da onemogućuje patogenu da diše i tako sprečava njegov daljnji razvoj. Kako bi se na adekvatan način izvršila primjena preparata MODRO ULJE potrebno je pratiti stanje u nasadu i primjeniti ga u vrijeme pojave prvih prezimljujućih oblika štetnika jer na taj način će oni biti uništeni i smanjit će se njihov potencijal u preostalom dijelu vegetacije. Primjenu navedenih preparata ne treba ograničiti samo na voćnjake, već i u svakom slučaju preporuka je primjene i u vinogradima prije svega što doprinosi suzbijanju plamenjače, crne pjegavosti i crne truleži, ali i smanjenju mogućnosti zaraze eskom koja je posljednjih godina zajedno sa zlatnom žuticom uzela maha i hara našim vinogorjima. Eska je bolest drva vinove loze koju uzrokuje nekoliko vrsta gljivica i u velikoj mjeri se prenosi prilikom rezidbe vinograda. Slijedom navedenog preporuka je primjeniti preparat CUPRABLAU Z 35 WG ili MODRO ULJE nakon rezidbe nasada uz preporuku primjene većih količina vode kako bi se osigurala dobra pokrovnost svih rezova, ali i cijele površine trsa.
Navedene aplikacije predstavljaju preventivne tretmane kojima se postavlja temelj kvalitetne nadolazeće sezone. Primjenom spomenutih preparat suzbijamo širok spektar patogena i omogućujemo smanjenje pritiska bolesti i štetnika u najkritičnijem periodu vegetacije te uz daljnju pravovremenu primjenu sredstava za zaštitu bilja u adekvatnim dozama osiguravamo kvalitetan urod.
Chromos Agro d.o.o.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.