Poznato je kako u uzgoju strnih žitarica potrebno provoditi zaštitu od najopasnijih i najučestalijih korova. Ovaj tehnološki postupak je neophodan želimo li imati kvalitetan prinos i žetvu bez primjesa i poteškoća prilikom uporabe mehanizacije.
Korovi nanose brojne štete (direktne i indirektne). Oduzimaju hranu, vodu, svjetlo te životni prostor, a osim izravnog utjecaja na urod, korovi otežavaju i žetvu te povećavaju troškove proizvodnje. Utvrđeno je da štete od korova mogu biti od 10 – 50% od ukupnog prinosa, ovisno o zakorovljenosti i vrsti korova. Na primjeru korovne vrsta Galium aparine (broćika, priljepača), već 2 biljke/m² mogu utjecati na smanjenje prinosa do 5 %. Za uspješnu borbu protiv korova na našim njivama, potrebno je osim dobrog poznavanja korova (dominantnih) na našim njivama, voditi i računa o tome što to uvjetuje pojavu i širenje korova.
Zabrinjavajuća je činjenica kako pojedine korovne vrste zadržavaju klijavost dugi niz godina u zemlji dok ne dođu u povoljne uvjete za rast i razvoj što nam potvrđuje tezu koliko nam korovi mogu učiniti štete.
Neizbalansirana gnojidba dušikom pogoduje razvoju korovnih vrsta što rezultira ubrzanim rastom i razvojem zbog primijenjene gnojidbe. Također, korovi kojima smo dozvolili da se osjemene predstavljaju značajan izvor zaraze za sljedeću kulturu. Njihovo sjemenje se može prenositi prilikom kombajniranja i zato je potrebno provoditi obavezno čišćenje kombajna prije i poslije žetve/berbe.
Kako sjetva ozimina se vrši još u jesen, tako se i korovi mogu javiti od jeseni pa sve do proljeća. Kada će se korovi javiti i u kojem intenzinetu ovisiti će o vremenskim prilikama koje će nastupiti nakon sjetve.
Chromos Agro u svojoj paleti proizvoda ima novo sredstvo odlične učinkovitosti protiv najproblemtičnijih i teško suzbijajućih korova – SARACEN® MAX
SARACEN® MAX (florasulam, 200 g/kg; tribenuron-metil, 600 g/kg) je selektivno sistemični herbicid namijenjen suzbijanju jednogodišnjih širokolisnih korova u ozimoj i jaroj pšenici (mekoj i tvrdoj), ozimom i jarom ječmu, ozimoj i jaroj raži, ozimoj pšenoraži te ozimoj i jaroj zobi. Sredstvo se primijenjuje nakon nicanja (post-em) u količini 25 g/ha u sljedećim razvojnim stadijima:
– u ozimim žitaricama u proljetnoj primjeni od stadija razvijena 2 lista do vidljivog jezičca lista zastavice (BBCH 12-39).
– u jarim žitaricama od stadija razvijena 2 lista do drugog koljenca (BBCH 12-32).
Za postizanje optimalnog djelovanja sredstva bitna je odgovarajuća vlažnost tla. Potrebno je primijeniti sredstvo kada su korovi u punom porastu.
Plodored: u jesen se nakon žetve usjeva tretiranih sredstvom SARACEN® MAX mogu sijati žitarice, uljana repica, stočni grašak i lucerna.
Prije sjetve uljane repice i lucerne, tlo treba biti preorano i kultivirano na 20 cm dubine. Sljedeće godine nakon primjene sredstva SARACEN® MAX mogu se sijati žitarice, uljana repica, stočni grašak, lucerna, šećerna repa, krumpir, kukuruz, grašak, mrkva i ostalo povrće.
Chromos Agro d.o.o.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.