Ožujak nam u poljoprivredi najavljuje kraj zime, ali donosi i često nagle vremenske promjene. Dobra maslinarska praksa uvijek se oslanja na kvalitetnu brigu i zaštitu maslinika. Zimsko prskanje je neizostavni tretman zaštite i prevencije bolesti u maslinarstvu. Preskočimo li ga, potencijal bolesti ubrzano raste i masline vrlo rano pokazuju znakove bolesti, teže se nose sa stresnim klimatskim uvjetima početkom proljeća te u konačnici slabije plodonose.
Prilikom zimskog tretmana zaštite (do sredine ožujka, najkasnije do cvatnje masline) odlično je posegnuti za dobro znanim fungicidom na bazi bakra CUPRABLAU Z 35 WG u dozi od 1,6 – 2,2 kg/ha (160 – 220 g/1000 m2/100l vode). Za istovremeno suzbijanje štetnika koji prezimljuju na i pod korom (jaja crvenog voćnog pauka, zimska jaja lisnih uši) masline i ostalih voćaka preparatu CUPRABLAU Z 35 WG potrebno je dodati i mineralno ulje. Prskati treba po suhom danu bez vjetra i u vrijeme kada je temperatura zraka iznad 10 °C.
Preporuka je pomiješati CUPRABLAU Z 35 WG sa sredstvom SUGOBY (krezoksim-metil 500 g/kg) u koncentraciji od 0,015% – 0,02% iz razloga što na taj način imamo potpunu i trajniju zaštitu protiv paunovog oka. Pripravak SUGOBY osigurava lokalno sistemično djelovanje koje ima učinak i na površini lista. Nakon primjene veže se na voštani sloj kutikule lista i drugih biljnih organa.
Zašto je potrebno suzbijati paunovo oko na maslini?
Paunovo oko je najraširenija bolest u maslinicima koju čini patogena gljiva Spilocaea oleaginea/Cycloconium oleaginum. Gljiva je prisutna u masliniku tijekom cijele godine. U otpalim listovima i na listovima krošnje pronalazi mjesto za prezimljavanje, a širi se kišom i vjetrom. Posljedice zaraze se uviđaju kroz opadanje listova čime je smanjena asimilacijska površina stabla i cvjetne resice kržljave, plodovi ostaju mali i ne dozrijevaju.
Na ostalim organima masline (plodovima ili grančicama) zaraze su vrlo rijetke, a simptomi se uočavaju kao male smeđe pjegice. Zaraženi plodovi otpadaju zajedno s peteljkama. Zaraze na lišću javljaju se dva puta godišnje, u jesen i proljeće.
Zaraze tijekom jeseni (rujan, listopad i studeni) počinju s dolaskom kišnog razdoblja, kada je velika vlaga i kada su temperature niže, što odgovara razvoju ove patogene gljive. Simptomi postaju dobro vidljivi tek iduće godine u rano proljeće, kada se nastavljaju nove zaraze i razvoj bolesti. Preko ljeta zaraza nema jer patogena gljiva miruje.
Simptomi bolesti se uglavnom javljaju na licu listova u vidu okruglastih, tamnozelenih pjega, veličine 10-12 mm. Kasnije se oko pjega formira žuto-zeleni prsten, a središnji dio posmeđi ili nekrotizira.
Bitno je istaknuti da se simptomi najviše uočavaju na donjim dijelovima krošnje, dok gornji dijelovi krošnje često ostaju zdravi. Ako se bolest ne suzbija, zaraza iz godine u godinu iscrpljuje biljku, pa može doći do sušenja cijelih stabala maslina. Zarazama oslabljena stabla izloženija su napadu nametnika.
Simptom paunovog oka na listu masline
Kako bismo izbjegli ponovljeni tretman istim sredstvima za zaštitu maslinika i pojavu razvoja rezistentnosti na korištene pripravke (smanjenu učinkovitost djelovanja sredstva primjenjenog u svrhu zaštite biljaka od bolesti) odličan izbor za sigurnu i učinkovitu zaštitu je sredstvo SYLLIT 544 SC koji također koristimo za suzbijanje paunovog oka masline. Prednost ovog sredstva je u popratnoj učinkovitosti na pojavu antraknoze ploda i raka masline, oporavlja oboljele listove ne uzrokujući defolijaciju, djeluje na svim mjestima gdje se može razviti paunovo oko. Sistemični je fungicid s preventivnim i kurativnim djelovanjem. Sredstvo se koristi u razdoblju kada su povoljni uvjeti za razvoj bolesti, od razvoja lista (BBCH 11) do završetka cvatnje (BBCH 69) i/ili u jesen (prije i poslije berbe). Preporučena količina za primjenu je 1,25 – 1,65 l/ha uz utrošak vode od 1000 l/ha.
Pravilna primjena sredstava za zaštitu bilja garancija je zdravog maslinika i vrhunske kvalitete ulja.
Chromos Agro d.o.o.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.