Unatoč našim željama i težnjama, priroda je zavrtjela krug i započela novi ciklus života. U skladu s vremenskim uvjetima, sve višim dnevnim temperaturama i relativno povoljnim jutarnjim temperaturama jezgričavo voće je, ovisno o sorti, u fazi zelenog balona. Kako smo unazad pet i više godina svjedoci jako prevrtljvih i nesigurnih proljeća što se tiče vremenskih prilika, vjerujem da ni ova godina neće biti izuzetak.
Na proizvođačima je da u što većoj mjeri smanje negativne utjecaje vremenskih prilika.
S druge strane nelogično je i očekivati da tijekom cijelog proljeća neće biti negativnih noćnih i jutarnjih temperatura, tj. mrazeva. Postoji nekoliko aktivnosti koje možemo poduzeti kako bi zaštitili svoj urod kaže Chromos Agro magistrica ing. agronomije Nkolina Hasanović.
Prije svega su to mehaničke radnje koje možemo poduzeti, kao što su, u većim sustavima, antifrost sistemi, tj. mehanizam orošavanja te zamrzavanja cvjetova ili već formiranih plodova pri čemu led služi kao izolator i sprečava da se temperatura ispod leda spusti ispod ništice. Drugi način, nešto jeftiniji, ali svejedno dosta zahtjevan poduhvat, je dimljenje nasada, tj. spaljivanje gorivog materijala tipa slame na više lokacija u nasadu. Na taj način se stvara dimna zavjesa i oslobađa toplina koja grije okolinu i sprečava spuštanje temperature. Bez obzira koji način zaštite svog nasada odaberete, potrebna je stručnost i u svakom slučaju velika posvećenost. Naravno, osim navedenih metoda, preporuka je primjene aminokiselina u toku cijelog tog kritičnog perioda.
Primjena preparata BOMBARDIER u dozi od 2 l/ha svakako je preporučljiva prije pojave stresnih uvjeta jer na taj način biljka ugrađuje aminokiseline u svoje stanice, otpušta suvišnu vodu, stanični sok postaje koncentriraniji i kao takvom snižava se temperatura smrzavanja te biljka kroz nepovoljne uvjete prolazi neoštećeno ili ukoliko do oštećenja dođe, to je u znatno manjoj mjeri. U svakom slučaju razina oštećenja ovisi i o fazi razvoja u vrijeme koje su nastupili nepovoljni uvjeti.
Tako jabuka u fazi ružičastog pupa strada gotovo u potpunosti pri temperaturi
od -4,6 ˚C, u fazi pune cvatnje pri temperaturi od -4,7 ˚C, a u fazi formiranih plodova, tj. poslije cvatnje već pri temperaturi od -3 ˚C.
U odnosu na jabuku, kruška podnosi nešto niže temperature tako u fazi pune cvatnje propada 90 % roda pri temperaturi od -4,9 ˚C, a u fazi nakon cvatnje pri temperaturi od -4 ˚C.
Osim navedenih vrijednosti negativnih temperatura, o stupnju oštećenja ovisi i dužina trajanja negativnih temperatura. Dužina trajanja niskih temperatura u pozitivnoj je korelaciji s intenzitetom oštećenja, što su negativne temperature u dužem trajanju i oštećenje je intenzivnije. U skladu sa svim navedenim, potrebno je poduzeti radnje kojima možemo smanjiti negativan utjecaj niskih temperaturama u osjetljivim fazama razvoja.
Nadalje, spomenutu proizvodnju prati niz izazova i problema osobito u prvom dijelu vegetacije. Uz mraz tu je i sama problematika cvatnje. U pravilu, osim sorata koje su sklone alternativnoj rodnosti (jonagold, zlatni delišes, elstar), ako su ispunjeni svi preduvjeti (kvalitetno odrađena rezidba, kvalitetno provedena zaštita i ishrana prethodne vegetacijske sezone) do formiranja pupova, tj. do diferenciranja pupova dolazi u srpnju prethodne sezone, cvate obilno u obliku gronje, tj. 3 – 7 cvjetova iz jednog pupa. Opet, bez obzira na sve navedeno veliku ulogu imaju i vremenski uvjeti prilikom cvatnje, ali svakako zbog prevrtljivosti vremenskih uvjeta i nesigurnosti kako će proteći cvatnja, preporuka je primjene folijarnog gnojiva na bazi bora i naravno već spomenutih aminokiselina u obliku preparata BOMBARDIER u dozi od 2 l/ha koji pospješuju sami proces oplodnje, ali i zametanja plodova.
S druge strane vodimo konstantnu borbu kako bi zaštitili naš nasad od uzročnika bolesti i štetnika. Što se tiče suzbijanja uzročnika bolesti, uvijek je naglasak na preventivnim primjenama sredstva za zaštitu bilja, tj. primjena prije nego uopće dođe do infekcije. Kod jezgričavog voća je to posebna problematika jer do primarnih zaraza askosporama dolazi vrlo rano, ovisno o vremenskim uvjetima, već u ožujku, a prvi simptomi se u pravilu vide početkom svibnja u obliku maslinastih mrlja na listovima. Ukoliko nije odrađena pravovremena zaštita, unutar mrlja razvija se micelij na kojem se formiraju konidije koje predstavljaju izvor sekundarnih zaraza tijekom ljetnih mjeseci.
U fazi pojave cvjetova, zelenog balona za suzbijanje krastavosti ploda i lista jezgričavog voća, preporuka je primjena preparata SYLLIT 544 SC, aktivne tvari dodin, u dozi od 1,25 l/ha uz dodatak preparata CHROMOSUL 80, aktivne tvari sumpor, u dozi 4 kg/ha koji ima djelovanje na pepelnicu. Prilikom određivanja trenutka aplikacije treba voditi računa o vremenskim prilikama. U slučaju učestalih i obilnih oborina pri čemu je list vlažan duži period, razmak između dva tretmana treba skratiti ili provesti jedan dodatni tretman kontaktnim preparatima tipa POLYRAM DF, aktivne tvari metiram, u dozi od 2 kg/ha. Prethodno navedeno vrijedi za cijeli period prilikom kojeg je pritisak bolesti jak, a mogućnost za primarne infekcije značajno izražena.
U fazi ružičastog balona, naravno uz praćenje vremenskih prilika – količina oborina, dužina vlaženja lista te temperature, preporuka je primjene preparata SUGOBY, aktivne tvari krezoksim metil, u dozi od 0,2 kg/ha u kombinaciji s kontaktnim preparatom DELAN 700 WDG, aktivne tvari ditianon, u dozi od 0,6 kg/ha. U ovoj fazi započinje intenzivna borba protiv štetnika obzirom da većina štetnika prezimljuje u obliku jajašca, ličinke ili imaga u kori stabla, ranama koje su nastale kao posljedica rezidbe ili bolesti. Od insekticida dobro je primjeniti preparat BRAI, aktivne tvari piriproksifen, u dozi od 0,6 l/ha u kombinaciji s mineralnim uljem u maksimalnoj dozi od 5 l/ha. Kod primjene insekticida u svakom slučaju prednost je primjena veće količine vode po jedinici površine, idealno je primjeniti 800 – 1000 l vode/ha, a kod manjih proizvođača preporuka je da se stabla dobro okupaju kako bi škropivo stiglo do svih pukotina i na taj način pružilo sigurno djelovanje i zaštitu.
U daljnjoj intenzivnoj zaštiti jezgričavog voća od krastavosti i pepelnice koja se u pravilu poklapa s početkom cvatnje, primjenjuju se kombinacije preparata, za jabuku BELLIS, aktivne tvari boskalid i piraklostrobin, u dozi od 0,8 kg/ha i preparat POLIRAM DF u dozi od 2 kg/ha ili preparat DELAN PRO, aktivne tvari kalijevi fosfonati + ditianon, u dozi od 2,5 l/ha.
U daljnjim fazama razvoja, završetak cvatnje, formiranje plodova, pritisak bolesti je još uvijek intenzivan i novoformirani plod je izuzetno osjetljiv stoga se preporuča primjena kombinacije sistemičnih i kontaktnih preparata kao što su ARGO, aktivne tvari difenkonazol, u dozi od 0,2 l/ha i kontaktnog preparata DELAN 700 WDG u dozi od 0,6 kg/ha ili POLYRAM DF u dozi od 2 kg/ha uz dodatak preparata CHROMOSUL 80 u dozi od 2 – 3 kg/ha ovisno o vremenskim uvjetima jer je sumpor dosta hlapljiv te pri višim temperaturama zraka može izazvati fitotoksičnost.
U fazi završetka opadanja latica ili fazi formiranja plodova koja se poklapa s prvom polovicom svibnja, htjela bih skrenuti pažnju na pojavu jabučne krvave uši na nadzemnim dijelovima biljke. Jabučna krvava uš prezimljuje u obliku ličinke na korjenovu vratu te može podnijeti izrazito niske temperature koje u našim krajevima nisu zabilježene već nekoliko godina. U navedenoj fazi razvoja, krvava uš se pojavljuje u pazušcu listova u obliku pahuljica i to je idealno vrijeme za primjenu insekticida PIRIMOR 50 WG, aktivne tvari pirimikarb, u dozi od 0,9 kg/ha uz dodatak mineralnog ulja u dozi od 5 l/ha uz obilno kupanje stabla, tj. potrošnju vode od 800 do 1000 l/ha. Problematika suzbijanja krvave uši je što ima zaštitnu bijelu prevlaku zbog koje škropivo ne može doprijeti do nje stoga je dodatak mineralnog ulja i obilno zalijevanje škropivom neophodno kako bi postigli zadovoljavajuće rezultate. Prilikom zaštite nasada ne smijemo zaboraviti i na prisutnost jabučnog savijača, ekonomski najznačajnijeg štetnika jabuke i kruške koji uzrokuje crvljivost plodova.
Postoje alati koji nam omogućuju praćenje pojave i leta štetnika, tzv. feromonske klopke. Feromonske klopke sastoje se od delta klopke, ljepljive, prozirne ploče i feromona. Jabučni savijač prezimljuje u obliku leptira te se javlja, ovisno o vremenskim prilikama, već u drugoj polovici travnja. Prvo se javljaju mužjaci koji bivaju privučeni prethodno spomenutim feromonom i lijepe se na ljepljive ploče sa kojih proizvođači očitavaju njihov ulov, tj. prebrojavaju uhvaćene leptire. Za detaljno praćenje i određivanje roka suzbijanja, koji se provodi u vrijeme izlaženja ličinke iz jaja kada je zapravo štetnik i najosjetljiviji, potrebno je praćenje srednjih dnevnih temperatura na način da se s praćenjem krene u vrijeme prvog ulova jedinki na ljepljivim pločama feromonskih klopki. Od navedenog trenutka zbrajaju se srednje dnevne temperature do ukupnog zbroja od 90 ˚C i to je idealni trenutak za provedbu tretmana. Za suzbijanje jabučnog savijača preporučamo primjenu preparata MIMIC,-6 aktivne tvari tebufenozid, u dozi od 0,9 l/ha. Spomenuti insekticid pogodan je za primjenu u slučaju provođenja integrirane zaštite obzirom da spada u biotehničke insekticide. Djeluje na hormonalne procese koji se odvijaju u štetniku te je zbog navedenog potrebno precizno praćenje faza razvoja štetnika kako ne bi došlo do propusta. Također, moguća je i primjena preparata ROTOR SUPER, aktivne tvari deltametrin, u dozi od 0,5 l/ha koji osim djelovanja na jabučnog savijača suzbija zelenu i pepeljastu jabučnu uš.
Od iznimne je važnosti pravovremena primjena kalcija kao jednog od esencijalnih elemenata osobito u najosjetljivijim fazama razvoja jezgričavog voća, tj. u fazi nakon zametanja plodova i faze porasta plodova. To je element o kojem u najvećoj mjeri ovisi skladišna sposobnost plodova. Nedostatk kalcija razlog je pojave fiziološkog poremećaja na plodovima u obliku tzv. gorkih pjega koje u znatnoj mjeri smanjuju ekonomsku vrijednost plodova. U značajnoj mjeri o pojavi gorkih pjega ovisi i osjetljivosti sorte, tako su sorte tipa jonagold, zlatni delišes, elstar jako osjetljive na pojavu gorkih pjega osobito u godinama alternativne rodnosti kada imamo malo plodova po stablu koji su prekrupni te kao takvi nisu pogodni za dugo skladištenje. Osim osjetljivosti sorte, ovisi i o stanju hraniva u tlu i o pH reakciji tla. Najveću količinu kalcija plod usvaja od zametanja do dva centimetra promjera ploda te je u tom periodu potrebno odraditi što je više moguće folijarnih prihrana preparatima na bazi kalcija, prije svega kalcijev oksid.
Iz svega navedenog možemo zaključiti da je proizvodnja jezgričavog voća složena te zahtjeva kontinuirani monitoring i posvećenost samoj proizvodnji obzirom da ovisi o velikom broju okolišnih čimbenika na koje, u pravilu, čovjek nema nikakav ili eventualno minimalan učinak.
Chromos Agro d.o.o.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.