Kako se uspješno boriti sa štetnicima na kupusu, kelju, cvjetači, hrenu, korabi, rotkvama i rotkvici…?
Pravovremena zaštita kupusa poboljšava i kvalitetu i kvantitetu Vašeg uroda.
PREPORUKA CHROMOS AGRO d.d.
Započelo je presađivanje presadnice ranih sorata kupusa na otvoreno.
Neposredno prije sadnje može se provesti zaštita od štetnika tretiranjem tla ili presadnica, te zaštita od korova.
Štete od štetnika kupusne muhe u kontinentalnom dijelu Hrvatske vidljive su obično u prvoj polovici svibnja, a preventivne mjere suzbijanja provode se već prije sadnje, tijekom sadnje ili nakon sadnje.
Gotovo svake godine napadaju ih u gospodarski vrlo štetnoj populaciji prezimljujuća populacija kupusne muhe, odnosno uzročnici “crvljivosti” kupusnjača. Štete od prve ili prezimljujuće generacije kupusne muhe mogu biti velike.
Prije presađivanja presadnica zaštita od zemljišnih štetnika (žičnjaci, sovice, grčice, rovci) i ličinki kupusne muhe koja je ujedno i najvažniji štetnik kupusa (napada i druge kulture iz porodice kupusnjača , kelj, cvjetaču, korabu, rotkvu, hren, rotkvicu..) može se provesti primjenom tekućeg insekticida unošenjem u tlo na osnovi klorpirifos-etila Dursban E-48 u količini 6 -8 l/ha (60-80 ml na 100 m²) prskanjem cijele površine ili 2-3 l/ha (20-30 ml na 100 m²) prskanjem u trake.
Ako se ne provede zaštita tretiranjem tla navedenim zemljišnim insekticidom zaštita od zemljišnih štetnika, kupusnih buhača i kupusne muhe, može se provesti tretiranjem presadnica neposredno prije sadnje.
Presadnice se tretiraju potapanjem kontejnera s presadnicama kupusa u otopinu insekticida Boxer 200 SL u koncentraciji 0,1 % u vremenu od 15 minuta. Boxer 200 SL je izraziti sistemik, nakon potapanja upije se kroz korječić, rasporedi se kroz cijelu biljku i štiti je od ranog napada štetnika iz tla, ali i sovica koje napadaju list i glavu, te lisnih uši.
Ako niste proveli ni jednu od ovih mjera, potrebno je pratiti let kupusne muhe i u vrijeme odlaganja jaja prskati Chromogrom , u količini 1 l/ha uz utrošak što više vode (600 litara).
Lisne sovice su također opasni štetnici kupusnjača.
Odlažu jaja na lišće. Iz jaja izlaze gusjenice koje žderu lišće i rade štete. Tipični simptomi su kružne grizotine s tragovima izmeta na listu. Postoji više vrsta sovica od kojih je možda najopasnija sovica gama koja se ubušuje u oblikovane glavice kupusa ili kelja te u cvat cvjetače.
Sovice treba suzbijati čim se uoči 1 gusjenica na dvije biljke (u prosjeku), a sovicu game obvezno prije ubušivanja u glavicu.
Od insekticida preporučamo one koji su već dokazani u praksi:
Fastac 10 EC, 0,15 l/ha ili
Boxer 200 SL potapanjem presadnica u 0,1% tnu otopinu.
Prskanjem kupusnjača protiv sovica suzbit ćemo kupusne moljce i lisne uši.
Suzbijanje korova u kupusnjačama također ima vrlo značajnu ulogu u ostvarivanju visoke kvalitete i proizvodnje.
Zaštita od jednogodišnjih uskolisnih korova i zakorovljenosti jednogodišnjih širokolisnih korova može se provesti primjenom herbicida na osnovi pendimetalina prije presađivanja uz inkorporaciju Stomp Aqua u količini 2,5-3,0 l/ha.
Korov herbicid usvaja putem korijena. Suzbijaju korove od nicanja do faze dva lista. Herbicidno djelovanje u tlu traje 2-3 mjeseca. Primjenjuju se prije presađivanja presadnica na dobro pripremljeno tlo bez gruda i optimalne vlažnosti.
Kupusna muha
Lisne sovice
Chromos Agro d.d.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.