Budući da je ožujak prijelazni mjesec godišnjih doba ili kako ga još zovemo “ugodna najava proljeća”, poslužiti ćemo se starom narodnom poslovicom koju su koristili naši stari;
„U ožujku vjere nije, ni kada plače ni kada se smije.“
Kako su u veljači vladale izrazito visoke temperature, u ovom periodu godine za očekivati je ranije buđenje vegetacije. Također, meteorolozi najavljuju mogućnost svakodnevnih oborina narednih nekoliko dana, stoga ostvariti će se uvjeti za zarazu uzročnicima različitih biljnih bolesti.
Svake godine početkom ožujka napominjemo važnost zimskog prskanja u voćarstvu i vinogradarstvu. Tako ćemo i ove sezone podsjetiti na isto.
ZIMSKO ILI TKZ. PLAVO PRSKANJE najvažnija je preventivna mjera u zaštiti bilja koju na voćkama i vinovoj lozi nikako ne bi smjeli preskočiti.
Naša preporuka za zimsko prskanje je dobro poznati bakreni fungicid CUPRABLAU Z i NOVI preventivni kontaktni fungicid i baktericid CUPRABLAU Z 35 WG. Zbog izuzetne finoće čestica, ima dobro prianjanje i ravnomjernu raspodjelu po površini listova. Ova svojstva omogućuju veću učinkovitost fungicida i baktericida.
Prednosti CUPRABLAU Z 35 WG
• Širok spektar djelovanja na gljivična oboljenja bilja.
• Dobra baktericidna učinkovitost.
• Mali rizik od razvoja otpornih gljivičnih sojeva.
• Nije štetno za korisne organizme.
• Preporučuje se za suzbijanje bolesti u integriranoj i organskoj proizvodnji.
• Ne „praši“ kada pripremate smjesu.
Zaštita tijekom zime kod većine voćnih vrsta se s razlogom smatra osnovnom zaštitom jer u voćnjacima u kojim se pravovremeno provede kvalitetno zaštita tijekom zime, tijekom vegetacije ima daleko manje problema s mnogim štetnim organizmima.
Prije prskanja CUPRABLAU Z ili CUPRABLAU Z 35 WG potrebno je pripremiti stabla kako bi zimsko prskanje bilo što kvalitetnije izvedeno. S voćaka se moraju ukloniti sve suhe, polomljene i nepotrebne grane, ukloniti staru koru, lišajeve i mahovine te prorijediti krošnju kako bi omogućili kvalitetnije pokrivanje i bolje prodiranje sredstva do skrivenih štetnika.
Ne treba štedjeti na pesticidnoj tekućini. Voćke i vinovu lozu potrebno je dobro oprskati sa svih strana i doslovno ih „okupati“ otopinom, jer uzročnici bolesti prezimljuju kako na kori, tako i u rašljama grana i u pukotinama kore.
Pored dobro natopljenih pupova pripremljenim škropivom, potrebno je dobro oprskati sve rodne grančice, tanje i deblje grane kao i debla jer se na svim tim dijelovima stabla nalazi mnoštvo spora od kuda ih vjetar ili kapljice kiše odnose na pupove. Stoga stabla treba doslovce okupati, što većina voćara uglavnom i radi, zbog čega se zimsko tretiranje obično naziva zimsko kupanje voćaka. Prskati treba po suhom danu bez vjetra i u vrijeme kada je temperatura zraka iznad 5 C.
Dakle, još jednom za zdravo voće i vinovu lozu najvažnije je zimsko prskanje, s pripravkom koje ima najbolje karakteristike na tržištu – CUPRABLAU Z. Zato i ove godine na vrijeme pomozimo našim voćkama da u novu vegetacijsku sezonu uđu bez prisutnosti štetne populacije štetnika i uzročnika bolesti.
Chromos Agro d.d.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.