Bolest Crna pjegavost (Phomopsis viticola) sve je više prisutna u vinogradima na području čitave Hrvatske.
Crna pjegavost se ipak jače proširila u nekim krajevima, posebno zbog pojačane gnojidbe dušičnim gnojivima, ali i zbog smanjene i nepravilne zaštite.
Crna pjegavost napada mladice i uništava čokote.
Početak vegetacije najbolje je vrijeme za praćenje zaraze i zaštitu od nje.
Uzročnik bolesti napada sve zelene dijelove loze – mladice, izboje, vitice, listove, peteljke listova, grozdova i bobica, bobice
Glavni simptomi prije kretanja vegetacije su lucnjevi svijetlo-sive boje sa puno crnih točkica koje vire iz kore, a u proljeće pupovi takvih lucnjeva ne tjeraju ili tjeraju samo djelomično.
Jači napad na čokotu dovodi u pitanje pravilnu rezidbu jer za lucnjeve i reznike nema dovoljno zdravog “drva” ili ga uopće nema. Osim toga ne istjeraju pupovi pri dnu lucnja ili reznika pa ni za slijedeću godinu nema “drva” za pravilnu rezidbu. Phomopsis napada sve organe vinove loze.
Na trsovima koji su zaraženi crnom pjegavosti vidljivi su problemi u rastu i razvoju mladica, a grozdovi ostaju manji. Sadržaj šećera također je smanjen.
Suzbijanje ove bolesti dugotrajno je i vinogradari trebaju svake godine posvetiti više pozornosti zaštiti i praćenju zaraze u početku vegetacije.
Kemijska zaštita temelji se na tretiranju kontaktnim sredstvima, no važno je napomenuti da se crna pjegavost najčešće širi u ranim fazama razvoja loze, kada se još ne provodi zaštita od plamenjače.
ZAŠTITA OD CRNE PJEGAVOSTI
Prije kretanja vegetacije treba provesti plavo prskanje. Preporučamo Cuprablau Z u konc. 1% (1 kg u 100 l vode). Potrebno je potpuno okupati čokote.
Nakon završenog zimskog tretiranja, radi izrazito kišovite zime, potrebno je napraviti zaštitu sa drugim preparatima koje možemo koristiti u kretanju vegetacije.
Stručnjaci Chromos Agra d.d. više godina rade pokuse na različitim lokacijama s ciljem uvođenja novih termina prskanja u ranoj fazi razvoja vinove loze.
Postigli su vrlo dobre rezultate kada su primjenili sredstva koja sadrže FOLPET, već u fazi otvaranja pupa te još dva puta do početka cvatnje.
Prvo tretiranje treba se provesti čim izboji dostignu 1-3 cm dužine, a drugo deset do četrnaest dana poslije, ovisno o oborinama.
Pri prskanju je važno da tekućina prodre što dublje u unutrašnjost čokota, gdje se na prošlogodišnjoj rozgvi nalaze plodišta (piknide) i spore (konidije).
Isto tako važno je prilikom rezidbe paziti da se ostave samo potpuno zdravi lucnjevi i reznice tj., oni koji pokazuju zdravu, normalnu boju kore.
Izboje koji imaju promijenjenu boju kore treba odrezati i spaliti. Staru koru (liko) na staroj rozgvi ili panju treba skinuti, jer se gljiva i u njoj zadržava.
Za suzbijanje crne pjegavosti mogu se još koristiti sljedeći preparati:
1. Star 80 WP u koncentraciji 0,20 -0,25% (22-250 g sredstva u 100 l vode).
2. Delan 700 WDG 0,5 kg/ha (50 g/100 l vode).
3. Poliram DF u koncentraciji 0,2%
4. Folpan 80 WDG u koncentraciji 0,15-0,020% (150 -200 g u 100 L vode)
VINOGRADARI, upravo sada treba primijeniti jedan od gore navedenih fungicidnih pripravaka kako biste osigurali kvalitetnu zaštitu vinove loze od napada crne pjegavosti.
Chromos Agro d.d.
“Upotrebljavajte sredstva za zaštitu bilja sigurno. Prije uporabe uvijek pročitajte etiketu i informacije o sredstvu.”
Savjetodavna služba Chromos Agro. d.d.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.