Jedno od omiljenih proljetnih voćnih vrsta u svakom slučaju je jagoda. Obzirom da ona, ovisno o vrsti proizvodnje i sorti, dozrijeva već krajem travnja i njezine plodove ubiremo do kraja lipnja, potrebno je pravovremeno provesti zahvate na nasadu kako bi se ispunili uvjeti rasta i razvoja te osiguralo plodonošenje.
Prva radnja nakon zimskog mirovanja je čišćenje nasada jagoda. Ukoliko se radi o uzgoju jagoda u zaštićenom prostoru tada je moguće započeti s čišćenjem nasada već nakon zatvaranja plastenika, krajem veljače, a kod otvorene proizvodnje u pravilu se to radi u ožujku. Cilj čišćenja je uklanjanje starog, odumrlog lišća koje predstavlja potencijalni izvor zaraze, ali i prorjeđivanje jagoda. Odstranjivanjem suvišnih korijenovih vratova smanjuje se bujnost i postiže ravnoteža između vegetativnog i generativnog rasta, ograničava se broj cvjetova po biljci što doprinosi smanjenju broja cvjetova po biljci, ali u konačnici ti plodovi su krupniji i kao takvi imaju veću konzumnu vrijednost.
Nakon čišćenja, biljka je osjetljiva zbog brojnih rana koje su nastale prilikom čišćenja te je potrebno provesti tretman preparatima na bazi bakra uz obilno zalijevanje škropivom kako bi se provela dezinfekcija biljnog materijala. Za poticanje biljke na rast nakon zimskog mirovanja prilikom navodnjavanja dodaje se preparat RHYZO, aminokiseline i lako pristupačni fosfor, u dozi od 1 kg/ha u kombinaciji s preparatom BOMBARDIER koji sadrži aminokiseline, huminske i fulvinske kiseline u dozi od 5 l/ha. Primjenom navedenih preparata biljka dobiva potrebna hraniva u zoni korijena, a ujedno se potiče mikrobiološka aktivnost tla. Aminokiseline iz preparata RHYZO potiču rast sekundarnog korijena i korjenovih dlačica čime se osigurava bolje usvajanje hraniva jer je sama površina korijena veća i obuhvaća veći dio tla. S druge strane, aminokiseline iz preparata BOMBARDIER biljka usvaja i ugrađuje u svoje stanice nadzemnog dijela, jača imunitet i aktivira prirodne mehanizme obrane.
Osim navedenog, preporuka je primjene preparata na bazi aktivne tvari metalaksil,, kroz sustav za navodnjavanje, osobito na teškim, vlažnim i slabopropusnim tlima gdje je veliki potencijal zaraze crvenom truleži korijena i korjenovog vrata. Ukoliko ne postoji mogućnost primjene sredstva kroz sustav za navodnjavanje, može se folijarnom aplikacijom primjeniti preparat SAVIAL FORTE, samo u zaštićenim prostorima, na osnovi aktivne tvari kalijevi fosfonati, u maksimalnoj dozi od 2,5 l/ha uz potrošnju veće količine vode koja se usmjerava direktno prema korijenu.
Tijekom čitavog perioda vegetacije treba pratiti uvjete pogodne za rast i razvoj uzročnika bolesti te raditi preventivne tretmane. Za suzbijanje pepelnice kod uzgoja jagoda na otvorenom prostoru, preporuka je primjena preparata ORTOFIN, aktivne tvari azoksistrobin. To je sistemični preparat, ulazi u biljku i pruža zaštitu iznutra, stoga se preporuča primjena u kombinaciji s preparatom CHROMOSUL 80, aktivne tvari sumpor, u maksimalnoj dozi od 7,5 kg/ha pri čemu ima djelovanje i na jagodine grinje. Dozu Chromosula 80 potrebno je prilagoditi vremenskim uvjetima, tj. temperaturi zraka u vrijeme folijarne aplikacije te se pri nižim temperaturama može staviti veća doza, a pri višim temperaturama doza se smanjuje jer je sumpor hlapljiv i može izazvati fitotoksičnost ukoliko se ne poštuju preporuke. Osim navedenog, značajan problem predstavlja i siva plijesan, posebno zbog toga što su spore prisutne posvuda u prirodi te ukoliko se ne provodi adekvatna zaštita može dovesti do uništenja cijelog uroda. Najveći problem se javlja u vrijeme dozrijevanja i berbe. Razvoju bolesti pogoduje toplo i vlažno vrijeme te se u tim uvjetima vrlo brzo širi među plodovima. Kako bi se siva plijesan spriječila ili bar u određenoj mjeri ograničila, preporuča se provođenje tretmana znatno prije pojave simptoma sive plijesni na plodovima- U vrijeme pojave prvih cvjetova primjenjuje se preparat SIGNUM, aktivne tvari piraklostrobin i boskalid, u dozi od 1,5 kg/ha. Botriticid se primjenjuje tijekom cijelog perioda cvatnje i dozrijevanja, naravno u skladu s karencom, te se kod aplikacija može izmjenjivati s preparatom SCALA, aktivne tvari pirimetanil, sa dozom primjene 2 – 2,5 l/ha.
Također, tijekom vegetacije potrebno je praćenje pojave štetnika. Za suzbijanje lisnih uši preporučamo primijeniti preparat ROTOR SUPER aktivne tvari deltametrin, u dozi 0,5 l/ha. Kod provođenja tretmana protiv bolesti i štetnika potrebno je izmjenjivati više vrsta preparata, različitih aktivnih tvari i mehanizama djelovanja kako bi se spriječila pojava rezistentnosti na određenog patogena.
Osim provođenja adekvatne i pravovremene zaštite potrebno je provoditi kvalitetnu ishranu. To se prije svega odnosi, osim na neophodne makroelemente, na mikroelemente koji su krucijalni za vegetativan rast, cvatnju, plodonošenje i pravilan oblik plodova. Kako bi se izbjegla deformacija plodova vrlo je važno dodavanje bora putem folijarne aplikacije u vrijeme cvatnje jagoda. Za osiguravanje dobrog „shell lifa“ plodova jagode potrebna je kontinuirana prihrana kalcijem, kroz sustav za navodnjavanje ili folijarnom primjenom. Preporuka je da se prilikom svakog navodnjavanja doda i nešto od hraniva, naravno u skladu s trenutnom vegetativnom i generativnom fazom razvoja. Uz vodotopiva gnojiva moguće je dodati i biostimulator BOMBARDIER u dozi od 5 l/ha u nekoliko navrata tijekom vegetacije. BOMBARDIER je moguće primijeniti i putem folijarne aplikacije, mješanjem sa sredstvima za zaštitu bilja u dozi od 2 l/ha.
Chromos Agro d.o.o.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.