Dolaskom proljeća dolaze nam i nužni radovi u polju tj. zaštita naših kultura od bolesti, korova i štetnika. Zaštitu koju ne bi trebali zanemariti i koja nam je također zaslužna za visok prinos je zaštita od štetnih kukaca. Ovu zaštitu trebalo bi obaviti pravovremeno s provjerenim preparatima. Od insekticida u paleti proizvoda tvrtke Chromos Agro d.o.o. izdvojit ćemo preparat trgovačkog naziva Karis 10 CS.
Karis 10 CS je kontaktno-želučani insekticid iz skupine piretroida. Aktivna tvar navedenog sredstva je lambda-cihalotrin 100 g/l, dok je oblik formulacije inkapsulirana suspenzija – CS.
Važnost suzbijanja lisnih uši u ratarskim kulturama ne treba zanemarivati. Lisne uši se ubrajaju u najvažnije štetnike. Poznato je više od 3000 vrsta ušiju i gotovo da ne postoji biljna vrsta koju ne naseljuju. Lisne uši su kukci veliki nekoliko milimetara, kod letećih formi imaju 2 para opnenastih krila. Neke vrste mogu imati 3-4 forme različitih boja. Morfološke karakteristike mogu se mijenjati prema dobu godine ili klimi, a odlikuju se velikom varijabilnošću oblika.
Štete koje nanose lisne uši su dvojake: direktne i indirektne.
Direktne štete se očituju u ishrani uši na biljkama, dakle sisanju biljnih sokova na organima biljke (lišću, stabljici, vlati, klasu). Rezultat je kovrčanje lišća, vlati ili stabljike, sušenje na mjestu sisanja, nekrotiziranje tkiva, te venućem i propadanjem cijele biljke.
Indirektne štete nastaju jer su lisne uši glavni vektori (prenosioci) biljnih virusa poput virusa žute patuljavosti ječma (BYDV) i virusa zapadne žutice repe (BWYV) protiv kojih ne postoji način borbe osim preventivnim djelovanjem na način da suzbijamo lisne uši prije nego one mogu prenijeti viruse na usjev. Tipični simptomi su patuljaste biljke, žute boje, pojedinačne ili u manjim grupama. Štete od virusnih infekcija nisu zanemarive i utječu uvelike na količinu i kvalitetu prinosa.
Svakako naša preporuka u slučaju bilo kakvog stresa kod biljaka uzrokovanog bolestima, štetnicima, niskim temperaturama ili nedostatkom oborina je primjena sredstva Bombardier .
Bombardier je upotpunjeni i višenamjenski biostimulator dobiven procesom bakterijske fermentacije biljnih materijala. Primjenjuje se u ekološkoj i konvencionalnoj proizvodnji.
Zahvaljujući specifičnom aminogramu Bombardier pruža biostimulaciju i biofertilizaciju. Sve aminokiseline su slobodne i u potpunosti iskoristive od strane biljaka zahvaljujući procesu bakterijske fermentacije. Smanjuje utjecaj stresa na biljke, povećava kvalitetu i kvantitetu plodova te pospješuje vegetativni rast biljke.
Primjenjuje se u dozi od 3 lit/ha.
Danijel-Ivica Pavičić, mag.ing.agr.
Chromos Agro d.o.o.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.