Mnogi od nas zadnjih se mjeseci često susreću s izrazima poput imunološki susatav, imunost, cjepivo, virusi i patogeni u kontekstu ljudskog zdravlja i trenutačne pandemije Corona virusa koja je među nama.
Mnogima je poznato kako su i biljke svakodnevno izložene bolestima koje nastaju kao posljedica infekcija biljnim virusima, gljivicama, bakterijama i štetama od insekata. Također, postoje i drugi organizmi koji ugrožavaju njihov opstanak. Iako biljke izgledaju pasivno u svom životnom okruženju, zapravo one su vrlo aktivni organizmi koji svojim brojnim metaboličkim procesima stvaraju i koriste različite prepreke i kompleksne mehanizme obrane protiv štetnika i bolesti i u nepovoljnim uvjetima okoline.
Današnja poljoprivredna proizvodnja vrlo je zahtjevna. Pojavljuje se potreba za sve većom proizvodnjom na sve manjim površinama visoko kvalitetne hrane bez rezidua pesticida ili s minimalnim korištenjem pesticida. Navedeni zahtjevi vode ka novom inovativnom pristupu u proizvodnji hrane.
Što je PRIMING tehnologija?
Kao i ljudi, biljke se svakodnevno bore protiv uzročnika bolesti svojim imunološkim sustavom. Cjepivo je jedan od načina borbe u humanoj medicini u svrhu zaštite od pojedinih bolesti. U biljnom svijetu, uz pomoć novih znanstvenih istraživanja i razvoja strategija za jačanje biljnog imuniteta, dostižu se veliki uspjesi u obrani od patogenih organizama.
Slično, poput ljudskog imunološkog sustava koji prepoznaje određene obrasce ili molekule patogena, i biljke mogu prepoznati određene patogene i pokrenuti imunološku reakciju. PRIMING tehnologija im u tome može pomoći!
PRIMING tehnologija je razvijena strategija jačanja imuniteta biljaka i njenih obrambenih sposobnosti gdje biljka prelazi u stanje „budnosti“ i spremna je na obrambenu reakciju, a pritom ne troši suvišno energiju. Biljka je sposobna brže prepoznati opasnost i jače reagirati svojim obrambenim mehanizmima protiv patogena. Vrlo značajnu ulogu imaju specifične molekule „elicitori“ koji se vežu na specifične proteinske receptore smještene u staničnoj membrani. Takvi receptori mogu prepoznati molekularni obrazac elicitora i pokrenuti obrambene mehanizme u biljci čime smanjuju štete i povećavaju otpornost na štetnika ili bolest.
Cilj PRIMING tehnologije je priprema imunološkog sustava biljke inokulacijom elicitorima, tj. molekularnim obrascima prepoznatljivim biljkama (karakterističnim fragmentima patogena) na raniju i efikasnu reakciju protiv patogena i smanjenje stresa.
Ovakva obrambena strategija biljaka pomaže u smanjenju gubitaka uzrokovanih štetnicima i bolestima, a u isto vrijeme izbjegava se prekomjerna upotreba pesticida.
Glavna karakteristika PRIMING tehnologije – ne uzrokuje direktnu sintezu obrambenih proteina, nego je biljka u stanju pripreme tijekom koje može znatno brže prepoznati prijetnju i brže odreagirati stvaranjem obrambenih proteina kada je to zaista potrebno tj. kada je patogen prisutan u biljci. Na ovaj način biljka znatno brže i efikasnije reagira na prisustvo patogena, često i izbjegne pojavu bolesti.
Chromos Agro u svojoj paleti nudi novi proizvod COPPERFOL PRIME formuliran s AGROCODE-ovom PRIMING tehnologijom. Namijenjen je za prevenciju i korekciju nedostatka bakra (Cu). Primjenjuje se u jabuci i krušci, vinovoj lozi, rajčici, krastavcima i salati – folijarno u količini od 1 – 2 ml/l (1 – 1,5 l/ha) ili navodnjavanjem u količini od 1,5 – 2,5 l/ha.
I na kraju, ali ne i manje važno, PPRIMING tehnologija je u skladu sa strategijom Europskog zelenog plana (engl. EU Green Deal) i njezinom kampanjom „Od polja do stola“, koja između ostalog promovira smanjenje upotrebe kemijskih sredstava za zaštitu bilja te brigu za ljudsko zdravlje i okoliš.
Chromos Agro d.o.o.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.