Tijekom uzgoja rajčice i krumpira najčešće vodimo bitku s dobro nam poznatom plamenjačom. Plamenjača, bolest uzrokovana infekcijom patogene gljivice Phytophthora infestans, zahvaća mlade biljke u rasadu, a i kasnije nakon rasađivanja u polju ili zaštićenom prostoru se širi infekcija. Gljivica može inficirati list, stabljiku i plod te uzrokovati karakteristične simptome. U povoljnim uvjetima za nesmetan rast, razvoj i širenje plamenjače, moguće je propadanje cijelog uroda unutar nekoliko dana.
Simptomi se vide u obliku pjega na rubovima, iako mogu nastati i na bilo kojem dijelu lista. Donje etaže obično su prve napadnute zbog dugotrajne vlage. Na stabljici se pjege obično javljaju na mjestima gdje izlaze lisne peteljke iz stabljike. Na zelenim plodovima simptomi se očituju kao manje, tamno obojene i ulegnute pjege.
Sredstva koje možete upotrijebiti za učinkovito suzbijanje plamenjače u rajčici uz preporuku za suzbijanje drugih učestalih bolesti:
Još uvijek nam štetu mogu činiti i kukci na rajčicama koje je potrebno pravovremeno i kontinuirano suzbijati. Neke simptome možemo prekasno zapaziti što nam ukazuje na potrebitost korištenja insekticida.
Plamenjača se pojavljuje i na krumpiru stvarajući simptome na listovima i gomoljima krumpira.
Potrebno je kontinuirano pregledavati nasade i pravovremeno reagirati.
Uz primjenu sredstva CUPRABLAU Z 35 WG, preporuka za uspješno suzbijanje plamenjače je kroz uporabu sljedećih sredstava:
ELECTIS® WG (1,8 – 2 kg/ha) – karenca 7 dana
POLYRAM® DF (1,8 kg/ha) – karenca 14 dana
REBOOT (0,45 kg/ha) – karenca 7 dana
STAR® 80 WP (2 kg/ha) – karenca 7 dana
Prosječan utrošak vode u povrćarstvu je 400 litara vode.
Nadamo se da ćete zasluženo uživati u plodovima svojih ruku!
Chromos Agro d.o.o.
Ovaj članak je savjetodavnog karaktera.
Prije primjene pripravka pažljivo pročitajte uputu za uporabu priloženu uz proizvod.