Zbog brojnih upita naših proizvođača lješnjaka, oraha i koštičavog voća, nastavljamo s našim preporukama za jesensko prskanje višegodišnjih nasada.
Jesensko prskanje voćaka obvezna je mjera zaštite za suzbijanje čitavog niza uzročnika bolesti voćaka koji prezimljuju na grančicama, pupovima i kori.
Kod koštičavih voćaka to su bakterijski rak koštičavog voća, šupljikavost lista koštičavog voća i kovrčavost listova breskve, a kod jezgričavog voća pojavljuje se rak kore kod jabuke i kruške, bakterijska palež jezgričavog voća, bakterijski rak kruške, bakterijska pjegavost oraha i bakterijski rak na lijeski.
Lijeska i orah, kao voćne vrste, u zadnjih nekoliko godina se intenzivno uzgajaju i njihov uzgoj zauzima sve veće površine. Početak opadanja listova u jesen je termin kada je potrebno zaštititi lijesku i orah od bakterioza (Xanthomonas spp.)
Tipični simptomi zaraze bakteriozama su rak rane na grančicama i osnovnim granama iz kojih se za vlažna vremena iscjeđuje žuti bakterijski eksudat. U početku ih pronalazimo u malom broju. U slučaju ne provođenja mjera zaštite, s vremenom se njihov broj povećava (prenose se kapima kiše) i dolazi do širenja zaraze na cijela stabla koja ubrzo zaostaju u rastu i rodnosti.
Preporuka za suzbijanje bakterioza lijeske i oraha je fungicid i baktericid CUPRABLAU Z 35 WG u količini 1,6 – 1,7 kg/ha. Uz sredstvo CUPRABLAU Z 35 WG preporučamo primijeniti sredstvo CHROMOSUL 80 u količini 200 – 500 g na 100 l vode za smanjenje napada ljeskove grinje.
CUPRABLAU Z 35 WG je preventivni kontaktni fungicid i baktericid širokog spektra djelovanja. Na tržište dolazi u novom obliku formulacije tj. u obliku vododispergirajućih granula koje karakterizira dobro prianjanje i ravnomjerna raspodjela na površini lista zbog iznimne finoće čestica. Te karakteristike omogućuju veću fungicidnu i baktericidnu učinkovitost. Nadalje, njegova velika prednost je što pridonosi sprječavanju pojave rezistentnosti patogena, ne utječe na populaciju korisnih organizama te je pogodan za integriranu i ekološku proizvodnju.
Lijeska cvate vrlo rano i dugo (od prosinca do početka ožujka ), stoga jesensko prskanje ne treba odgađati. Najpovoljniji termin za prskanje je mjesec studeni ili najkasnije prvi dani prosinca kada vremenski uvjeti to dozvoljavaju. Ovu mjeru treba obavezno ponoviti u proljeće tik pred kretanje vegetacije.
Breskva je kao voćna vrsta izuzetno osjetljiva na napad uzročnika bolesti kovrčavosti lista (Taphrina deformans). Voćari simptome bolesti lako prepoznaju po zadebljalom nakovrčanom lišću crvenkaste boje. Znakovi bolesti se javljaju već u rano proljeće, no kad su vidljivi – kasno je za zaštitu. Uzročnik bolesti, gljivica Taphrina deformans, prezimljuje u obliku micelija u zaraženim pupovima.
Za uspješnu zaštitu breskve potrebno je obaviti tretiranje sredstvom CUPRABLAU Z 35 WG u količini od 1,6 – 2,04 kg/ha prije pojave prvih znakova bolesti. U priobalju se prvo tretiranje bakrom obavlja već u jesen, a tretiranja bakrenim fungicidima pred sam početak vegetacije nezaobilazna su na kontinentu, ali i u priobalju.
Jedna od najopasnijih bolesti koštićavog voća je rak koštičavog voća koju uzrokuje bakterija Pseudomonas mors-prunorum. Znakovi bolesti javljaju se na granama i kori u vidu rak-rana i hipertrofija okolnog staničja uz obilno lučenje smole. Do zaraze dolazi u jesen, u vrijeme opadanja listova kroz lisne ožiljke i u proljeće u vrijeme cvatnje. Obzirom na vrijeme zaraze, najvažnije je izvršiti tretiranje u početku opadanja listova fungicidima na osnovi bakra CUPRABLAU Z 35 WG.
Također, važno je spomenuti i šupljikavost lista koštičavog voća, bolest koju lako možemo prepoznati po simptomima vidljivima na listovima u obliku sitnih okruglastih pjega. Pjege nekrotiziraju i s vremenom ispadaju s lista te on postaje šupljikav. Uzročnik bolesti je gljivica Stigmina carpophilla. Javlja se na većini koštičavih voćaka (breskvi, marelici, trešnji, višnji, šljivi i bajamu).
Razvoju bolest pogoduje kišovito vrijeme, a infekcije su moguće od otvaranja pupova pa sve do jeseni i početka zime. Najčešće, nakon berbe, voćari prestaju obavljati kemijsku zaštitu međutim, bitno je napomenuti kako i tijekom jeseni postoje povoljni uvjeti za širenje bolesti, pa je iz navedenog razloga poželjno nastavit zaštitu.
Kemijsko suzbijanje bakterijskog raka i šupljikavosti lista koštičavog voća provodi se u jesen u periodu opadanja listova bakrenim fungicidom CUPRABLAU Z 35 WG u količini 1,6 – 2,04 kg/ha. Tretiranje je potrebno ponoviti potkraj zime u fenofazi bubrenja pupova.