Prije proljetnog prskanja preporučeno je obaviti rezidbu (ukoliko je potrebna) kako bi se smanjio volumen grana koje je potrebno oprskati.
SADA JE VRIJEME ZA PRVU PROLJETNU ZAŠTITU LIJESKE.
Lijeska se kao voćna vrsta zadnjih nekoliko godina intenzivno širi i zauzima sve veće površine. Velik je broj upita sa terena kada u proljeće započeti sa zaštitom proizvodnih nasada. Nasadi su trenutno fenološki u fazi otvaranja upova/mišje uši ovisno o lokaciji pojedinih voćnjaka.
Sada je optimalni termin za ranoproljetnu zaštitu lijeske.
Nakon obavljene rezidbe rane su otvorena mjesta za ulaz gljivičnih i akterijskih bolesti na koje je lijeska u intenzivnim nasadima izrazito osjetljiva.
Tipični simptomi zaraze bakteriozama su rak rane na grančicama i osnovnim granama iz kojih se za vlažna vremena iscjeđuje žuti bakterijski eksudat . U početku ih pronalazimo u malom broju ali s vremenom ako ne provodimo mjere zaštite njihov se broj povećava (prenose se kapima kiše) tako da uskoro imamo zarazu cijelih stabala koja ubrzo zaostaju u rastu i rodnosti.
Za suzbijanje bakterioza i mikoza lijeske Chromos Agro preporuča preventivni kontaktni fungicid na bazi bakra ,širokog spektra djelovanja :
CUPRABLAU Z u koncentraciji 0,5 – 0,6 % (500 – 600 g u 100 l vode)
Štetnik koji prezimljuje u pupovima lijeske je lijeskova grinja (Eryophies avellanae Nal.) Zaraženi pupovi su zadebljali i puno veći od zdravih, ne otvaraju se ili se iz nijh razvije deformirano i zakržljalo, blijedo-žućkasto lišće koje se suši.
Grinja na pupu lijeske
Urod je ovisno o intenzitetu zaraze smanjen kao i porast izboja i mladica na kojima se formira rod za slijedeću godinu.
Za smanjenje šteta od lijeskove grinje koristimo pripravak,
CHROMOSUL 80 u koncentraciji 0,5 % (500 g u 100 l vode).
Dakle, naša preporuka je slijedeća :
CUPRABLAU Z 0,5 – 0,6 % + CHROMOSUL 80 0,5 %
Proizvođačima koji su registrirani u ekološkoj prizvodnji lijeske i oraha preporučamo za suzbijanje bakterioza BORDOŠKU JUHU u koncentraciji 1 %.
Romi Suk – Barić dipl.ing
Chromos Agro d.d.